Laboratory investigation of hydraulic efficiency of transverse grates in roads
Yollardaki enlemesine ızgaraların hidrolik verimliliklerinin deneysel olarak araştırılması
- Tez No: 416594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, küçük yollarda kullanılabilecek enine ızgara sistemlerinin hidrolik verimlilikleri deneysel olarak araştırılmaktadır. Bu amaçla, ODTÜ Hidromekanik Laboratuvar'ında bulunan deney düzeneği kullanılmıştır. Yürütülen üç deney setinde, toplam debi ve ızgara verimliliği arasındaki ilişki farklı parametrelere göre incelenmiştir. İlk deney seti, boşluk oranı ve ızgara verimliliği arasındaki bağı araştırmaktadır. İkinci deney setinde, ızgara konfigürasyonunun hidrolik verimlilik üzerine olan etkisi çalışılmaktadır. Deneylerin son kısmı ise, ızgara verimliliği ve arka arkaya konulan ızgaraları gözlemlemek için gerçekleştirilmiştir. Her deney seti için bulunan sonuçlar, detaylı bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, hydraulic efficiency of transverse grated inlet systems to be used in small roads is experimentally investigated. For this purpose, an existing experimental setup in the Hydromechanics Laboratory of METU is utilized. Three sets of experiments are conducted in order to examine the relationship between the total flow rate and the grate efficiency with respect to several parameters. In the first set, the interdependence of the void ratio and grate efficiency is investigated. In the second set of the experiments, the influence of the configuration on the hydraulic efficiency is studied. The final set of the experiments is performed to observe the grate efficiency of two successive grates. The result of each experiment is presented in detail.