Yüzey aktif maddelerin ve detarjanların biyolojik parçalanbilirliği
- Tez No: 4166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Türk Standartlar Enstitüsü 24 Şubat 198? tarihli Teknik Kurul toplantısında aldığı kararla TS 518 'i tadil etmiştir. Buna güre deterjanlarda kullanılan aktive edici maddeler, sabunlar katkı maddeleri, yüzey aktif maddelerin % 100 oranda parçala nabilir olması gerekmektedir. Biyolojik parçalanabilirlik testi (Doğrulama Testi) uygulandığında en az % 90 oranında parçalanma lıdır. Bu çalışmada TS B18'de verilen“ Doğrulama Testi ”uygulan mıştır. Bunun için standartta verilen ölçülerde test modeli hazırlatılmıştır. Daha sonra deneylere başlanmış ve önce standart yüzey aktif maddelerle ( DDB ve LAB gibi) test yapıl mıştır. Deterjan numuneleriyle yapılan testlerin sonuçları standart yüzey aktif maddelerin biyolojik ayrışabilirlik so nuçlarıyla kıyaslanmıştır. Bu testte her gün model düzenli olarak anyonik yüzey aktif madde içeren sentetik atıksu ile beslenmiştir. Giriş ve çıkış suyunda belirli zamanlarda anyonik yüzey aktif madde tayinle ri yapılarak biyolojik parçalanma yüzdeleri saptanmıştır. An yonik yüzey aktif madde tayinleri yanısıra zaman zaman sistem verimini kontrol amacıyla belirli günlerde kimyasal oksijen ihtiyacı ve askıda katı madde tayinleri yapılmış ve sonuçları tablolar halinde verilmiştir. Tez kapsamında bazı anyonik yüzey aktif maddelerle yapılan biyolojik parçalanma test sonuçları, ticari piyasa deterjan- larıyla yapılan biyolojik parçalanma test sonuçlarıyla kıyas lanarak öneriler getirilmiştir. SUMMARY Turkish Standards Institute ( TSE) was decided to regulate TS S18's at Febuary, 24.198?. According to this decisions activated substances, soaps, some special additional substances and surface activated substances must be degredable 100 %. It is must be treated with the Biological Degredation Tests ( Confirmation Tests) and this substances as much as degrade 90 %. In this study, TS 518“Confirmation Tests”has seen applied and for this purpose the test pilot plant model was prepared. Firstly anionic surface active substances (DDB and LAB) was tested and obtained test results, than comparasion was made with standard surface active substance which biodegradation results. This test model are regularly feed each day with synthetic wastewater which it contain anionic surface active substances Biologically degradation percent was calculated by using the experimental determination of Influent and effluent water - v -
Özet (Çeviri)
ÖZET Türk Standartlar Enstitüsü 24 Şubat 198? tarihli Teknik Kurul toplantısında aldığı kararla TS 518 'i tadil etmiştir. Buna güre deterjanlarda kullanılan aktive edici maddeler, sabunlar katkı maddeleri, yüzey aktif maddelerin % 100 oranda parçala nabilir olması gerekmektedir. Biyolojik parçalanabilirlik testi (Doğrulama Testi) uygulandığında en az % 90 oranında parçalanma lıdır. Bu çalışmada TS B18'de verilen“ Doğrulama Testi ”uygulan mıştır. Bunun için standartta verilen ölçülerde test modeli hazırlatılmıştır. Daha sonra deneylere başlanmış ve önce standart yüzey aktif maddelerle ( DDB ve LAB gibi) test yapıl mıştır. Deterjan numuneleriyle yapılan testlerin sonuçları standart yüzey aktif maddelerin biyolojik ayrışabilirlik so nuçlarıyla kıyaslanmıştır. Bu testte her gün model düzenli olarak anyonik yüzey aktif madde içeren sentetik atıksu ile beslenmiştir. Giriş ve çıkış suyunda belirli zamanlarda anyonik yüzey aktif madde tayinle ri yapılarak biyolojik parçalanma yüzdeleri saptanmıştır. An yonik yüzey aktif madde tayinleri yanısıra zaman zaman sistem verimini kontrol amacıyla belirli günlerde kimyasal oksijen ihtiyacı ve askıda katı madde tayinleri yapılmış ve sonuçları tablolar halinde verilmiştir. Tez kapsamında bazı anyonik yüzey aktif maddelerle yapılan biyolojik parçalanma test sonuçları, ticari piyasa deterjan- larıyla yapılan biyolojik parçalanma test sonuçlarıyla kıyas lanarak öneriler getirilmiştir. SUMMARY Turkish Standards Institute ( TSE) was decided to regulate TS S18's at Febuary, 24.198?. According to this decisions activated substances, soaps, some special additional substances and surface activated substances must be degredable 100 %. It is must be treated with the Biological Degredation Tests ( Confirmation Tests) and this substances as much as degrade 90 %. In this study, TS 518“Confirmation Tests”has seen applied and for this purpose the test pilot plant model was prepared. Firstly anionic surface active substances (DDB and LAB) was tested and obtained test results, than comparasion was made with standard surface active substance which biodegradation results. This test model are regularly feed each day with synthetic wastewater which it contain anionic surface active substances Biologically degradation percent was calculated by using the experimental determination of Influent and effluent water - v -anionic surface active substances content. Besides this experimental observations and determination at the same time chemical oxygen demand and suspended solid contents was determined for vthe controlling the results and these has been shown with tabulated. This master thesis showed that comparasion of the biologically degredation results between some anionic surface active substances and some commerical detergents and giving the purpose for this subject. - wi -