Production and stock management under manufacturer and customer driven substitution
Üretici ve müşteri kaynaklı ikame altında üretim ve stok yönetimi
- Tez No: 416608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SECIL SAVASANERIL TUFEKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu tezde, üreticinin stok yönetim problemi ürün ikame esnekliği altında incelenmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde üreticinin birarada verdiği üretim çizelgeleme ve ürün ikame kararları incelenmiştir. Bir ürünün birden fazla üründen herhangi biri tarafından ikame edilebileceği varsayılmıştır. Her ürün için ayrı stok tutulduğu, talep geldiğinde elde stok bulunmazsa ardısmarlandığı varsayılmıştır. Stok seviyelerine bağlı olarak, ürün yerine başka bir ürün ikame edilebilir. Ancak bir ürün yerine başka bir ürünü ikame etmek, zaman ve maliyete neden olur. Üretim ve ikame kararları zaman üzerinde dinamik şekilde stok düzeylerine bağlı olarak verilir. İki ürünlü sistem için en iyi üretim politikası risk kontrol noktalı, ve ürün değişim çizgisi ile karakterize edilebilir, ikame politikaları ise ürünün stoğuna bağlı olan eşik seviyeli bir karar olarak karakterize edilir. İki ürünlü sistem için ikamenin yararı ve stok seviyesi bilgisinin değeri ölçülmüştür. Çoklu ürün için farklı sezgiseller önerilmiştir. Sayısal çalışmalar kullanarak, hangi sezgiselin hangi durum altında iyi çalıştığı araştırılmıştır. İki ürün varsayımı altında, ürünler için yarı-mamul stok tutma kararının getirileri sayısal olarak incelenmiş, ikamenin ya da ortak stok tutma kararının hangi durumlarda daha karlı olduğu, sayısal olarak çalışılmışıtr. Tezin ikinci kısmında, üreticinin kararlarını alırken müşterinin ikame davranışlarını da gözönünde bulundurduğu varsayılmıştır. Üretici müşterinin ikame davranışına fiyatlandırma ve stok bulundurma yoluyla etki edebilir. Üretici ilk stok düzeyleri, ilk fiyatlandırma ve sonradan yapılan indirim fiyatını belirler. İki adet ikame edilebilen ürün olduğu ve bunların stok seviyelerinin ayrı ayrı belirlendiği farzedilmiştir. Üretici yakın ürünler üretir ve sezon içinde ürünler aynı fiyattan satılır. Üretici fiyatı belirledikten ürünler için rassal talepler belli olur. İlk satış periyodundan sonra, fiyat indirimine gidilir, bu durum, ürünün stokta kalmaması ile birlikte müşteri talebinin diğer ürüne kaymasına neden olur. Müşterinin talep yapısı Temsili Tüketici Teoremi çerçevesinde modellenmiştir. Optimal fiyatlar ve stok seviyeleri analitik ve doğrusal olmayan programlama yaklaşımı ile belirlenmiş, kararların nasıl verildiğine dair bir anlayış geliştirilmiştir. Sayısal analizler ile elde edilen anlayış pekiştirilmiştir. Son olarak, stokta bulunmama kaynaklı ikame ve fiyat indiriminin getirilerinin yanısıra, optimal politikanın getirileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the stock management problem of a manufacturer is studied in the presence of product substitution flexibility. The study consists of two parts. In the first part, the manufacturer's joint production scheduling and product substitution decisions are analyzed. It is assumed that there are multiple substitutable items and for each item, and inventory is kept separately. If upon demand arrival, stock is not available, then demand is backordered. Depending on the inventory level, it is possible to meet the demand via a substitute item. However, it takes a time and cost to substitute the item with another one. The production and substitution decisions are given dynamically over time depending on the net inventory level of the products. It is shown that for the two-product setting optimal production policy is characterized by a hedging point and a switching curve, and the substitution policies are characterized by threshold substitution levels. For the two-product setting the benefit of substitution, and the value of stock level information are quantified. For the multiple item setting, several heuristics are proposed. Through numerical analysis, the v conditions under which each heuristic performs well are identified. In the second part of the thesis, the manufacturer's response to substitution behavior of the customer is studied. The manufacturer can manipulate the customer's substitution behaviour by price and availability of the products. The manufacturer decides on the optimal stock levels, the initial price of the products, and the market markdown price after the demand is realized. It is assumed there are two substitutable products and for each item, initial stock levels are determined separately. Since the products the manufacturer produces are similar, uniform pricing is used. Then according to price determined by the manufacturer, random demands for products occur. After the initial selling period, price is updated, that results in customer demand shift to the other product. The customer's initial demand and the demand spill-over due to price and stock-out based substitution are characterized through the Representative Consumer Theorem framework. We adopt a two-phase solution methodology where in the first we determine the optimal price after the demand realization, and then determine the initial price and stock levels. While doing so we gain an understanding on how the manufacturer should determine the optimal prices. To determine the initial price and the stock levels, we offer a solution approach for finding the KKT points of the corresponding model. Through numerical analysis, we obtain insights on how stock levels are determined, how the price decisions and the profit respond to the substitution behavior of the customers. Finally, through numerical analysis we quantify the value of exploiting the stockout based substitution via markdown pricing, and the value of the optimal solutionç