Prepositioning of relief items in humanitarian logistics considering lateral transshipment opportunities
Yanal sevkiyat uygulamalarını değerlendirerek insani yardım malzemelerinin insani lojistik ağlarında ön konumlandırması
- Tez No: 416609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN DURAN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALP ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsani lojistik ağlarında yardım malzemelerinin ön konumlandırması birçok araştırmacı tarafından çalışılmıştır. Yanal sevkiyat uygulamaları ticari tedarik zincirlerinde gözlemlenmiştir; fakat insani yardım ağlarına dâhil edilmemiştir. Bu tez çalışmasının temel amacı yanal sevkiyat uygulamalarını insani yardım ağlarına dâhil etmek ve farklı parametrelerin etkilerini yardım malzemelerinin afetzedelere ulaşması için geçen sürenin en aza indirgenmesi amacı üzerinde incelemektir. Bu çalışmada, insani yardım merkezlerinin yerlerine, en uygun insani yardım merkezi sayısına, bu merkezlerde tutulacak olan insani yardım malzemesinin miktarına, açılmış olan merkezler arasında yapılan yanal sevkiyat miktarına matematiksel modelleme yöntemi ile yolların hasar görebilirliği ve farklı kapasiteye sahip yardım merkezleri göz önünde bulundurularak karar verilmektedir. İlk olarak insani yardım merkezleri arasında yanal sevkiyata izin vermeyen direkt sevkiyat modeli geliştirilmiştir. Sonrasında yanal sevkiyat modeli geliştirilmiş ve bu model ile insani yardım malzemesi dağıtımında insani yardım merkezleri arasında yanal sevkiyata izin verilmiştir. Direkt sevkiyat ve yanal sevkiyat modelleri İstanbul'da yaşanabilecek olası bir deprem senaryosu üzerinde insani yardım malzemelerinin afetzedelere ulaşmak için kat ettiği ortalama mesafe değerleri baz alınarak karşılaştırılmıştır. İnsani yardım merkezleri arasında yanal sevkiyata izin vermenin afetzedelere daha hızlı ulaşmayı sağladığı görülmüştür. Yanal sevkiyat modelinde yanal sevkiyat Anadolu ve Avrupa yakasında ayrı ayrı karayoluyla gerçekleştirilecek şekilde çalışılmıştır. Anadolu ve Avrupa yakası arasında deniz yoluyla yanal sevkiyat uygulamasına izin verilerek deniz yoluyla yanal sevkiyat modeli geliştirilmiştir. Deniz yoluyla yanal sevkiyat modeli yanal sevkiyat modeli ile insani yardım malzemelerinin afetzedelere ulaşmak için kat ettiği ortalama mesafe değerlerine gore kıyaslanmıştır. Açılan insani yardım merkezi sayısının 20 ve daha fazla olmasının deniz yoluyla yanal sevkiyat modelinin karayolu üzerinden yanal sevkiyat gerçekleştiren yanal sevkiyat modeline kıyasla insani yardım malzemelerinin afetzedelere ulaşmak için kat ettiği ortalama mesafe değerlerini daha düşük verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prepositioning of relief items has been studied in humanitarian logistics by several researchers. Lateral transshipment applications are observed in commercial supply chains, but have not been included into the humanitarian relief chains. The main objective of this thesis is to include lateral transshipment opportunities into humanitarian relief chains and examine the effect of different parameters with the aim of minimizing the average response time to serve the people in need. In this study, location of humanitarian relief facilities, number of opened humanitarian relief facilities, quantity of relief items to hold at those facilities, quantity of lateral transshipment between opened facilities are determined by using mathematical programming models. Vulnerability of the roads and heterogeneous capacitated facilities are considered. Firstly, a direct shipment model is developed where lateral transshipment made between relief facilities is not allowed. Then, a lateral transshipment model is developed where lateral transshipment between relief facilities is allowed for relief item distribution. Direct shipment and lateral transshipment models are compared using a possible earthquake scenario generated for İstanbul with respect to the average distance travelled per relief item in two models. It is seen that allowing lateral transshipment provides faster response time to reach the affected. In lateral transshipment model, transportation on highways is studied for Anatolian and European sides as separately. By allowing lateral transshipment on seaway between Anatolian and European sides, maritime lateral transshipment model is developed. Lateral transshipment model is compared with maritime lateral transshipment model with respect to the value of average distance travelled per relief item. It is observed that opening 20 and more than 20 relief facilities give lower average distance travelled value per relief item for maritime lateral transshipment model compared to the lateral transshipment model based on land transportation.