Effects of the plant phenolic quercetin on protein and mRNA expressions of xenobiotic metabolizing CYP1A1, CYP2E1, NQO1 and GST enzymes in colon cancer cell line sw620
Bi̇tki̇ fenoli̇ği̇ kerseti̇ni̇n SW620 kolon karsi̇noma hücre hattında ksenobi̇yoti̇k metaboli̇ze eden CYP1A1, CYP2E1, NQO1 and GST enzi̇mleri̇ni̇n protei̇n ve mRNA ekpresyonlarına etki̇si̇
- Tez No: 416610
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI, YRD. DOÇ. DR. AYŞE MİNE GENÇLER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kersetin çeşitli sağlık problemleri üzerindeki yaygın etkisi dolayısıyla yıllardır en çok çalışılan flavonoidlerden biridir ve etkili bir anti karsinojen bileşik olduğu bilinmektedir. Flavonoidlerin kanseri önleyebileceği veya tedavi edebileceği muhtemel mekanizmalarından biri faz I ve faz II enzim aktivitelerini düzenlemektir. Faz I enzimleri, ksenobiyotik bileşiklerin aktivasyon veya deaktivasyonundan sorumlu olan ksenobiyotik metabolize eden enzimlerdir ve sitokrom P450 enzimleri bu sınıfa dahildir. CYP1A1 ve CYP2E1 enzimleri kanser hücrelerinde aktif olarak bulunurlar ve karsinojenik bileşikleri modifiye ederler. Faz II enzimleri vücutta konjugasyondan sorumludurlar. GSTP1 ve NQO1 enzimleri faz II enzimlerinin önemli temsilcileridir ve görevleri, potansiyel karsinojenik metabolitlerin indirgenme ve konjugasyon reaksiyonları aracalığıyla eliminasyonudur. Bu çalışma kersetinin SW620 kolon karsinoma hücre hattında CYP1A1, CYP2E1, GSTP1 ve NQO1 enzimleri üzerine etkileri üzerine odaklanmıştır. Bu etkileri çalışabilmek için hücreler %5 CO2 içeren inkubatörde büyütülmüş ve akabinde 90 µM olarak bulunmuş olan IC50 değerine uygun olarak kersetinle muamele edilmiş ve bunu takiben kersetinin protein ve mRNA ekspresyonları üzerine etkileri sırasıyla Western Blot ve q-RT-PCR teknikleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quercetin has been one of the most studied flavonoids for years because of its widespread effects on various health problems and is known to be a potent anti-carcinogenic compound. One possible mechanism that flavonoids may prevent or treat cancer is by regulation of phase I and phase II enzyme activity. Phase I enzymes are xenobiotic metabolizing cytochrome P450 (CYP) enzymes whose functions are activating or inactivating xenobiotic compounds. CYP1A1 and CYP2E1 enzymes are actively found on cancer cells and modify carcinogenic compounds. Phase II enzymes are responsible from conjugation reactions in the body. GSTP1 and NQO1 enzymes are important representatives of phase II enzymes and their function is elimination of possibly carcinogenic metabolites by reduction and conjugation reactions. This study focused on the effects of quercetin on CYP1A1, CYP2E1, GSTP1 and NQO1 enzymes in human colon carcinoma cell line SW620. In order to study these effects, cells were grown as in 5% CO2 incubator prior to the treatment with quercetin with respect to IC50 value that is determined as 90 µM, and then the effects of quercetin on protein and mRNA expressions are analyzed according to the control groups by Western Blotting and q-RT-PCR, respectively.