Design and development of an electronic performance support system for novice instructional designers
Deneyimsiz öğretim tasarımcıları için bir elektronik performans destek sistemi tasarlanması ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 416617
  2. Yazar: FERAY UĞUR ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Öğretim tasarımcıları amaçlanan öğrenme çıktılarına ulaşmak için tam tanımlanmamış eğitsel problemlere sistematik bir şekilde çözüm sağlamayı amaç edinen kişilerdir. Bu doktora tezi çalışmasının amacı, deneyimsiz öğretim tasarımcılarını öğretim sitemleri tasarımı sürecinde destekleyecek bir elektronik performans destek sistemini (EPDS) tasarlamak ve geliştirmektir. Bu çalışma ayrıca deneyimsiz eğitsel tasarımcılara eğitsel sistem tasarlama ve geliştirme sürecinde yardımcı olacak bir EPDS'nin sahip olması gereken önemli unsurları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada tasarlama ve geliştirme araştırma modeli uygulanmış ve çalışma sürecinde veri toplamak için nitel yaklaşımlar kullanılmıştır. Bir amaca bağlı olarak seçilen 23 deneyimsiz öğretim tasarımcısı bu çalışmaya katılmıştır. Bu çalışma analiz, tasarlama, uygulama ve tekrar tasarlama döngülerini her aşamada analiz, tasarlama, geliştirme, uygulama ve değerlendirme (ADDIE) modeline uygun olarak içeren 3 farklı aşamadan oluşan bir tasarlama ve geliştirme araştırmasıdır. Bu çalışmada ilk iki aşamada bir EPDS tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Daha sonra son aşamada bu EPDS deneyimsiz öğretim tasarımcıları tarafından değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; eğitimler, örnekler, kaynaklar, araçlar, sihirbaz, arayüz, veritabanı ve yardım öğretim tasarımcıları için geliştirilecek olan bir EPDS'nin temel unsurlarıdır. Ayrıca, katılımcıların algılarına göre, öğretim sistemi tasarımı sürecinde bir EPDS kullanımının deneyimsiz öğretim tasarımcılarının performansına olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Bu çalışma uygulayıcılar ve araştırmacılar için öneriler sunularak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Instructional designers are the people whose purpose is to provide solutions to ill-defined instructional problems to reach intended learning outcomes in a systematic way. The purpose of this dissertation study is to design and develop an electronic performance support system (EPSS) to support novice instructional designers (NIDs) in instructional system design process. The study also aims to reveal the key elements of an EPSS if it is designed to help novice instructional designers. A design and development research was carried out in this study and qualitative approaches were used to collect data during this study. Purposively selected 23 NIDs participated in this study. It is three-cycle design and development study including analysis, design, implementation and redesign in each phases in line with analysis, design, development, implementation and evaluation (ADDIE) model. Throughout the first and second phases of this study, an EPSS was designed and developed. After that in the final phase this EPSS was evaluated by the NIDs. Results of this study showed that tutorials, examples, resources, tools, wizard, user interface, database and help are the main components of an EPSS that designed for instructional designers. Moreover, according to perceptions of NIDs, using EPSS during instructional system design process has a positive effect of NIDs performances. This dissertation study concludes with suggestions for practitioners and researchers.