Determination of pedestrian level of service for walkways: METU campus example
Yürüme yolları için yaya hizmet seviyesinin belirlenmesi: ODTÜ kampüs örneği
  1. Tez No: 416621
  2. Yazar: PINAR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ankara' da yaya hareketlilik seviyeleri incelenirken, yaya akım haritaları ile, elle ve gün içinde birden çok kez sayılarak, gün içerisindeki yön ve yaya yoğunluğu değişimleri gösterilmiştir. Ayrıca öğrencilere uygulanan bir anket sonuçlarında, genel olarak katılımcıların %60'ı ODTÜ kampüs yürüme yollarını yeterli bulurken, kalan %40 yetersiz görmüştür. Öğrenciler yolun her iki tarafında da kaldırım bulunması, altyapı, hava koşullarına karşı iyileştirme ve bu gibi özelliklerin yürümeyi arttırmak için önemli etkileri olduğunu belirtmiştir. Yürümeye olacak ciddi bir mod kaymasını teşvik edebilmek için öncelikle yürünebilirliğin ve yürüme kavramının belirlenmesi ve anlaşılması önemlidir. Yürünebilirlik değerlendirme çalışmaları genellikle algı ve altyapı özellikleri ile ilgilenirken, mühendislik çalışmaları değerlendirme tabanlı, akım ve altyapı kapasitesin özelliklerine bağlı Yaya Hizmet Seviyesine odaklanmaktadır. Bu değişik bakış açısı ve metodolojik ayrıntılar çalışmanın kapsamına bağlı olarak çok değişkenlik gösteren, çok geniş kapsamlı data ihtiyacına neden olmuştur. ODTÜ kampüsü yürüme yolları için Yaya Hizmet Seviyesi“Highway Capacity Manual (HCM)”,“Gainesville”ve“Trip Quality”metodları kullanılarak hesaplanmış ve birbiri ile çelişen sonuçlar gözlenmiştir. Sonuçların karşılaştırılması ile her bir metodun güçlü ve zayıf yönleri hakkında öngörüler ortaya konmuş, ve yürnebilirlik değerlendirme çalışmalarının iyileştirilmesi için öneriler oluşturmuştur, ki bu çalışmanın ana hedefidir.
Özet (Çeviri)
While studying the level of pedestrian activity on the campus of Middle East Technical University (METU), Ankara, pedestrian flow maps, counted manually and multiple times a day, showed changes in directionality and volumes of pedestrians during a day. Also, a student survey revealed that, in overall, 60% of the participants found the METU campus walkways sufficient, while the remaining 40% found it insufficient. Students stated that existence of sidewalks on both sides, infrastructure, protection against to weather, and etc. had an important effect on increase in walking. To encourage a greater modal shift to walking on the campus, first, it is important to understand and evaluate walkability and walking concepts. While walkability assessment studies mainly deal with perception and built environment aspects, engineering studies focused on evaluating pedestrian level of service (PLOS) based on flow and infrastructure capacity measures. This perspective difference and methodological details resulted in requirement of a wide range of data, which vary greatly based on the scope of the study. PLOS evaluations for METU Campus walkways are performed using Highway Capacity Manual (HCM), Gainesville and Trip Quality methods, which resulted in contradicting ratings. Comparison of the results revealed insights about the strength and weaknesses of each method, and led to a series of recommendations to improve walkability assessments, which was the main goal of this study