Improvement of expansive soils by using phosphogypsum
Fosfojips kullanarak şişen zeminlerin stabilizasyonu
- Tez No: 416620
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Şişen zeminler inşaat mühendisleri için çeşitli zorluklar teşkil eden dünya çapında bir sorundur. Bu tip zeminler su ile birleştiklerinde şişer ve kuruduklarında ise büzüşürler. Bu tip zeminleri sağlamlaştırmak için kullanılan en yaygın ve ekonomik yöntem hacim değişikliğini önleyen katkı maddeleri kullanmaktır. Literatürde şişen zeminlerin fosfojips ile iyileştirimesi için yapılan çalışamalar sınırlıdır. Bu çalışmada şişme kapasitesini azaltan fosfojips (PG) etkisi incelenmiştir. Şişen zeminler kaolinit ve bentonitin karıştırılmasıyla laboratuvarda hazırlanmıştır. Fosfojipsin zemine ağırlığının yüzde 5 ile 25'i oranında eklenmiştir. Tane büyüklüğü dağılımı, kıvam limitleri, şişme yüzdesi ve karışımların şişme oranları tespit edilmiştir. Fosfojipsin kullanımı şişme potansiyelini azaltarak performansı arttırdığı görülmüştür. %15 fosfojips'den daha fazla kullanılması şişme potansiyelini etkilememektedir. Böylece optimum fosfojips içeriği % 15 olarak bulunmuştur. Ayrıca, fosfojips kireç ve öğütülmüş granule yüksek fırın cürufu (GGBFS) ile birlikte kullanılmıştır. %15 PG ve % 15 GGBFS ilavesi şişme potansiyelini % 43.16'dan % 9.16'ya düşürmüştür. PG ve GGBFS içeren numuneler için kür süresi arttıkça, şişme potansiyeli düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Expansive soils are a worldwide problem that poses several challenges for civil engineers. Such soils swell when given an access to water and shrink when they dry out. The most common and economical method for stabilizing these soils is using admixtures that prevent volume changes. Studies for treatment of expansive soils with phosphogypsum are very limited in literature. In this study the effect of phosphogypsum (PG) in reducing the swelling potential is examined. The expansive soil was prepared in the laboratory by mixing kaolinite and bentonite. Recycled PG was added to the soil at 5 to 25 percent by weight. Grain size distribution, Atterberg limits and swell percent were determined. Using PG improved the performance of the expansive soil by reducing the swelling potential. The addition of more than 15% phsophogypsum did not affect the swelling potential. Therefore, the optimum phosphogypsum content was found as 15%. Additionally, phosphogypsum was used with lime and ground granulated blast furnace slag (GGBFS). The addition of %15 PG and %15 GGBFS decrease the swelling potential vi from % 43.16 to % 9.16. When the curing period for sample including PG and GGBFS increase, the swelling potential for this sample declined.