Value-based risk management in defense projects pricing with a robust optimization approach
Gürbüz optimizasyon yaklaşımıyla savunma projeleri fiyatlandırmasında değer-odaklı risk yönetimi
  1. Tez No: 416636
  2. Yazar: KERİME ÖZGE AKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, bir savunma sanayii firmasının uzun süreli proje planlamasına bağlı olarak tedarik zinciri risklerine ve finansal risklere maruz kalan teklif fiyatlandırma problemini ele almaktayız. Piyasada sadece değer yaratan firmalar ayakta kalmayı başarabildiğinden, pay sahiplerine düşen değerin artırılması konusu oldukça popüler hale gelmiştir. Bu hususu dikkate alarak, teklif fiyatlandırma problemini proje yaşam döngüsü boyunca görülebilecek çeşitli belirsizliklerin ortadan kaldırılması amacıyla ve gürbüz optimizasyon yaklaşımı doğrultusunda olası farklı senaryo setleriyle, değer-odaklı performans ve risk yönetimi modeli olarak formüle etmekteyiz. Bu kapsamda, teklif fiyatlandırma problem amaç fonksiyonunda firma için kritik öneme sahip olan çeşitli proje özellikleri, çok-nitelikli fayda fonksiyonu kullanılarak dikkate alınmaktadır. Modelimizin amacı, bir proje kapsamında ilgili risk faktörü ve kazanma olasılığını hesaba katarak en yüksek ağırlıklı faydayı bulmak ve firmanın tekliflendirme süreçlerinde karar destek aracı olarak kullanabilecek bir çözüm metodolojisi elde etmektir. Formülasyonumuzda, teklif fiyatlandırma problemi riskli bir çevrede pay sahipleri için değer yaratma problem olarak ele alınmaktadır. Biz, bu nedenle, toplam fayda fonksiyonundaki pay sahipleri kazanımını belirsiz şartlar altında maksimize ederken, toplam fayda kazanımını entegre risk faktörleri ve kazanma olasılığı ile kombine ederek maksimize edecek bir yaklaşım önermekteyiz. Kazanma olasılığı ve kazanacak teklif fiyatı değeri firma için bir ödünleşme yarattığından, gürbüz optimizasyon yaklaşımımız bu ödünleşmeyi hesaba katarak, olası finansal kayıplardan korunurken mümkün olan en iyi tekli fiyatını bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we address the bid pricing problem of a defense company facing with supply chain and financial risks due to long-term project planning. Creating shareholder value has become a quite popular topic in business as value-adding companies are the only ones to survive in the market. We formulate the problem as a value-based performance and risk management model through robust optimization approach in order to cope with various ambiguities over project lifecycle with possible discrete scenario set. Several project attributes identified as having critical importance for the company are employed in the bid pricing problem objective function using a multi-attribute utility function. The aim of our model is then to obtain the maximum weighted utility for a project with the related risk factor and probability of winning so as to use our solution methodology as a decision support tool in the bidding operations of the company. In our formulation, the bid pricing problem is treated as a problem of value creation for the shareholders under a risky environment. We therefore propose an approach to find the optimal bid price which will maximize the total utility gain by combining integrated risk factors and probability of winning, while maximizing shareholder wealth under uncertain conditions in the total utility function as well. Since probability of winning and a winning bid price value create a trade-off for the bid for the company, our robust approach aims to find the best possible bid price by considering this trade-off while refraining from possible financial losses.