Recommendation generation for performance improvement by using cross-organizational process mining
Çapraz organizasyon süreç madenciliği kullanarak performans gelişimi için öneri üretimi
- Tez No: 416640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Süreç madenciliği, nispeten genç ve gelişmekte bir araştırma alanı olarak, olay günlüklerinden bilgi çıkartarak süreçlerin keşfedilmesi, iyileştirilmesi ve izlenmesini amaçlar. Bulut teknolojileri ve paylaşılan altyapıların yükselen kullanımı, birden çok organizasyona ait olay günlüklerini analiz etme imkanı sağlarken, çapraz organizasyon süreç madenciliği, organizasyonların birbirlerinden öğrenme imkanı yaratmasıyla öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında önerilen yaklaşım, farklı organizasyonların süreç modellerini keşfetmekte ve performans göstergelerini hesaplamaktadır; organizasyonlar performans göstergelerine dayanarak kümelenmekte ve öneriler geliştirmek için organizasyonların süreç modelleri arasındaki uyumsuzluklar ortaya çıkarılmaktadır. Çalışmada önerilen yöntem, ProM uygulama çerçevesinde genişletilebilir ve yapılandırılabilir eklenti paketi olarak geliştirilmiş; ve sentetik ve gerçek hayat olay günlükleri ile test edilerek değerlendirme ölçütleri dahilinde başarılı ve uygun olduğu gösterilmiştir. Geliştirilen önerilerin, kullanıcıların manuel olarak fark etmesinin zor olduğu potansiyel performans iyileştirilmesi içeren süreç modeli kısımlarına odaklanmasına önemli ölçüde yardımcı olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Process mining is a relatively young and developing research area with the main idea of discovering, monitoring and improving processes by extracting information from the event logs. With the increase of cloud computing and shared infrastructures, event logs of multiple organizations are available for analysis where cross-organizational process mining stands with the opportunity for organizations learning from each other. The approach proposed in this study mines process models of organizations and calculates performance indicators; followed by clustering of organizations based on performance indicators and finally spots mismatches between the process models to generate recommendations. This approach is implemented as extensible and configurable plugin set in ProM framework and tested by synthetic and real life logs where successful and suitable results are achieved within evaluation metrics. Generated recommendation results indicate that the use of this approach considerably helps users to focus on the areas of process models with potential performance improvement, which are difficult to spot manually and visually.