Collective classification of user emotions in twitter
Twıtter'da kullanıcı duygularının kollektif sınıflandırımı
  1. Tez No: 416641
  2. Yazar: İBRAHİM İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sosyal ağların son zamanlardaki hızlı yükselişi, çeşitli konular hakkında kullanıcı fikirlerini içeren büyük bir miktarda veri üretmis ̧tir. Kullanıcı gönderilerinin görüşlerini sınıflandırmak adına, birçok metin tabanlı teknikler literatürde yerini almıştır. Görüş ̧ analizinin devamı olarak, duygu analizi üzerinde de çalışmalar bulunmaktadır. Çok sayıda farklı duyguların bu noktada ele alınması gerektiğinden dolayı, problem çok daha karmaşık bir hale gelmektedir. Bu tez çalışmasında, birbirlerine bağlı kullanıcıların benzer duygular barındırmalarına daha meyilli olması üzerine kullanıcı odaklı farklı bir yaklaşım kabul edilir; bundan dolayı, ilişki bilgisinden yararlanılması, sosyal ağlarda kullanıcı düzeyinde görüş çıkarım işini tamamlayabilmektedir. Deneysel bir veri kaynağı olarak Twitter ele alınarak ve önerilen kolektif sınıflandırma algoritmasıyla çalışılarak, kullanıcıların konu üzerinde bilinmeyen duyguları etkin ve işbirlikçi bir ortamda tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent explosion of social networks has generated a big amount of data including user opinions about varied subjects. For classifying the sentiment of user postings, many text-based techniques have been proposed in the literature. As a continuation of sentiment analysis, there are also studies on the emotion analysis. Because of the fact that many different emotions are needed to be dealt with at this point, the problem becomes much more complicated. In this thesis, a different user-centric approach is considered that connected users may be more likely to hold similar emotions; there- fore, leveraging relationship information can complement user-level sentiment infer- ence task in social networks. Employing Twitter as a source for experimental data and working with a proposed collective classification algorithm, users whose emotions are not known on subject, are predicted in an effective and collaborative setting.