Investigation of antioxidant capacity and phenolic contents of chocolates in the Turkish market
Türkiye piyasasında bulunan çikolataların antioksidan kapasiteleri ve fenolik madde içerikleri yönünden araştırılması
  1. Tez No: 416662
  2. Yazar: BAŞAK ÖVET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN FARUK BOZOĞLU, DOÇ. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Polifenol içeriği zengin gıdaların tüketimi, insan sağlığı ile özellikle de kardiyovasküler sağlık ile ilişkilendirilmektedir. Çikolata, flavonoidlerin özellikle de çok çeşitli biyoaktiviteleri gösterilmiş olan (-)-Epikatekin'in (EC) iyi bir kaynağıdır. Polifenollaerin sağlık üzerindeki olumlu etkileri genellikle antioksidan potansiyallerine bağlanmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada, Türkiye pazarlarında sıklıkla bulunan farklı çikolata türlerinin antioksidan kapasiteleri, DPPH ve ABTS radikallerini yakalama yöntemleri ile ölçülmüştür. Örneklerin toplam fenolik ve flavonoid madde içerikleri tayin edilmiştir. Örneklerde bulunan EC ve (+)-Katekin (C) miktarları RP-HPLC yöntemi ile tayin edilmiştir. Bitter çikolata örneklerinin DPPH radikali yakalama kapasiteleri 0.473±0.07mg/ml, sütlü çikolata örneklerinin DPPH radikali yakalama kapasiteleri ise 2.652±0.093 mg/ml olarak tayin edilmiştir. ABTS● radikali yakalama kapasiteleri için TE değerleri, bitter çikolata örneklerinin 144.09±16.56 μmol TE/g çikolata, sütlü çikolata örneklerinin ise 29.21±2.57 μmol TE/g çikolata olarak tayin edilmiştir. Bitter çikolata örneklerinin toplam fenolik içerikleri 1010.24±76.68 mg GAE/100 g çikolata ve sütlü çikolata örneklerinin toplam fenolik içerikleri 282.48±15.74 mg GAE/100 g çikolata olarak ölçülmüştür Toplam flavonoid içerikleri, bitter çikolata örneklerinin 568.81±48.54 mg/100 g ekivalan çikolata, sütlü çikolata örneklerinin ise 168.67±9.22 mg / 100 g ekivalan çikolata olarak ölçülmüştür. Sütlü çikolata örneklerinin EC miktarları 0.069±0.050 mg EC/g örnek çikolata, bitter çikolata örneklerinin ise 0.192±0.081 mg EC/g çikolata olarak belirlenmiştir. Sütlü çikolata örneklerinin C miktarları 0.090±0.033 mg C/g, bitter çikolata için ise 0.221±0.040 mg C/g çikolata olarak belirlenmiştir. Bitter çikolata örneklerinin antioksidan kapasitenin, toplam fenolik, toplam ve EC miktarlarının, sütlü çikolataya göre önemli ölçüde daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption of polyphenol rich foods is highly associated with human health, mainly with cardiovascular homeostasis. Chocolate is a very rich source of flavonoids, mainly (-)-epicatechin (EC), which has several reported bioactivities. Beneficial effects of polyphenols are usually attributed to their antioxidant potential. Therefore in this study, different chocolate samples commonly found in Turkish market were studied for their antioxidant capacities using DPPH and ABTS radicals scavenging methods. Total phenolic and flavonoid contents were determined. EC and (+)-catechin (C) contents of the samples were investigated using RP-HPLC. For DPPH● radical scavenging activities, IC50 values were determined for the milk and dark chocolate samples as 2.652±0.093 mg extract/ml and 0.473±0.07 mg extract/ml, respectively. For ABTS● radical scavenging activities, TE values were determined for the milk and dark chocolate samples as 29.21±2.57 μmol TE/g and 144.09±16.56 μmol TE/g chocolate, respectively. The total phenolic contents were determined as 282.48±15.74 mg GAE/100 g chocolate for milk and 1010.24±76.68 mg GAE/100 g chocolate for dark chocolate samples. The total flavonoid contents were determined as 168.67±9.22 mg/100g milk chocolate and 568.81±48.54 mg/100 g dark chocolate. The EC content for milk chocolates were determined as 0.069±0.050 mg EC/g chocolate and for dark chocolates 0.192±0.081 mg EC/g chocolate. The C content of the milk chocolate was determined as 0.090±0.033 mg C/g and for dark chocolate samples as 0.221±0.040 mg C/g chocolate. Antioxidant capacities, total phenolic, total flavonoid and EC contents of dark chocolate samples were significantly higher than milk chocolate samples.