Impact of nutrient and water level changes on submerged macrophytes along a latitudinal gradient: A Pan-European mesocosm experiment
Besin tuzu ve su seviyesi değişiminin suiçi bitkileri üzerindeki etkisinin enlemsel ölçekte incelenmesi: Pan-Avrupa mezokozm deneyi
  1. Tez No: 416664
  2. Yazar: ZEYNEP ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İklim değişikliği dünyadaki tatlısu ekosistemlerini tehdit etmektedir. Sıcaklık artışının yanı sıra, Kuzey Avrupa'da yağışlarda ve yağışlarla taşınan besin tuzu miktarında artış, Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde ise yağışlarda azalmayla kuraklığın artması beklenmektedir. İklim değişikliğinin suiçi bitkileri üzerindeki etkisini araştırmak için, İsveç'ten Yunanistan'a uzanan enlemsel gradyanda iki ayrı su seviyesi(Sığ: 1m, Derin: 2m) ve iki ayrı besin tuzu yoğunluğunda (düşük ve yüksek besin tuzu) kontrollü mezokozm deneyleri yapılmıştır. Deney boyunca mezokozmlardaki fiziko-kimyasal değişkenler, ışık geçirgenliği ve suiçi bitkisi kaplama yüzdesi (PVI%) aylık olarak ölçülmüştür. Deneyin sonunda, suiçi bitkileri toplanmış, kurutulmuş ve kuru ağırlıkları hesaplanmıştır. Kuzey Avrupa ülkelerinde su seviyesinde çok değişiklik görülmezken (yaklaşık -3cm - +8 cm), Türkiye ve Yunanistan'da sırasıyla 46 cm ve 83 cm su seviyesi düşüşü görülmüştür. En yüksek ortalama sıcaklıklar Yunanistan (23.4 oC) ve Türkiye'de (18.7 oC) kaydedilmiştir. Deney boyunca makrofitler, besin tuzu miktarına bakılmaksızın tüm sığ tanklarda büyümüştür. ANKOVA sonuçlarına göre, derinlik-besin tuzu ve sıcaklık-besin tuzu etkileşiminin PVI% üzerinde önemli etkisi olduğu gözlenip, sığ ve düşük besin tuzlu mezokozmlarda PVI% daha fazla bulunmuştur. Düşük besin tuzlu mezokozmlarda sıcaklığın İsveç'ten Yunanistan'a doğru artışıyla birlikte, PVI% da artış göstermiştir. Türkiye'de sığ yüksek besin tuzlu mezokozmlarda da yüksek PVI% gözlenmiştir. Bunun nedeni Türkiye'deki mezokozmlardaki su seviyesi düşüşü olabilir. Fakat, aşırı su seviyesi ötrofikasyona ve kuraklığa neden olabildiği için, Yunanistan'da sığ yüksek besin tuzlu mezokozmlarda yüksek PVI% gözlenmemiştir. Sonuç olarak, su seviyesi düşüşü ve sıcaklık artışının yüksek besin tuzlu durumlarda dahi makrofitlerin büyümesini tetiklediği gözlenmiş, fakat aşırı su seviyesi düşüşünün ise olumsuz etkilere neden olabileceği saptanmıştır. İklim değişikliğiyle birlikte artan ötrofikasyonun, eğer kuraklık dönemleri artarsa makrofitleri kötü etkileyebileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ongoing climate warming will affect freshwater ecosystems worldwide. In addition to a temperature rise, increased precipitation and enhanced nutrient runoff is anticipated for Northern Europe, whereas decreased precipitation, decreased water levels and intensified drought conditions are expected for Southern Europe and the Mediterranean region. We conducted a controlled Pan-European mesocosm experiment in six countries along a latitudinal temperature gradient from Sweden to Greece to elucidate the effect of climate on macrophyte growth in shallow lakes with contrasting depths (shallow and deep) and nutrient levels (low and high). Physico-chemical variables, light attenuation and percent volume inhabited (PVI %) of submerged plants were sampled monthly during one season (May-November 2011). At the end of the experiment, macrophytes were harvested and dried. Water level changed only marginally (ranging from -3 to +8 cm) in northern countries; whereas an average of 46 cm and 83 cm water level decrease occurred in Turkey and Greece, respectively. Mean air temperature was highest in Greece (23.4 oC), followed by Turkey (18.7 oC). During the experiment, submerged macrophytes grew in all shallow mesocosms irrespective of nutrient treatments. ANCOVA results indicated a significant effect of depth- nutrient and temperature-nutrient interactions on PVI%. High temperatures with low nutrient conditions gave rise to higher PVI% in shallow mesocosms which followed an increasing pattern from Sweden to Greece with an increase in mean air temperature. Shallow high nutrient mesocosms also exhibited high PVI% in Turkey, likely due to decreased water level, but not in Greece where extreme water level drop was detrimental for macrophyte growth. We conclude that the combined effects of water level decrease and temperature increase stimulated macrophyte growth even under unfavourable light environment and high nutrient conditions. Nonetheless, an extreme water level decrease had negative effects on macrophyte growth by means of sun exposure, desiccation and eutrophication. Our results therefore indicate that global climate warming and eutrophication may negatively affect the development of macrophytes, if longer and intense drought periods become more common.