Design, development and use of a smart toy for preschool children: A design and development research
Okul öncesi çocuklar için akıllı oyuncak tasarımı, geliştirilmesi ve kullanımı: Bir tasarım ve geliştirme araştırması örneği
- Tez No: 416677
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu tezin amacı, okul öncesi çocuklarına yönelik akıllı oyuncak teknolojisini tasarlamak, geliştirmek ve uygulamaktır. Akıllı oyuncaklar, fiziksel oyuncakların yapılandırılmış ve anlamlı amaçlar doğrultusunda teknolojik olarak geliştirilmiş şeklidir. Tasarım ve geliştirme araştırma modeli çalışmanın genel araştırma desenini oluşturmaktadır. Çalışmanın analiz safhasında, okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji ve teknoloji kullanımına yönelik düşüncelerini ortaya çıkarmak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler uygulanmıştır. Bu süreçte ayrıca okul öncesi öğretmenleri ile, pilot çalışma olarak daha önceden geliştirilmiş akıllı oyuncağa yönelik düşüncelerini anlamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın tasarım safhasında, okul öncesi öğretmenlerinin katılımıyla, akıllı oyuncakta yer alacak kazanımlar, hikaye ve senaryoyu belirlemek amacıyla odak grup toplantıları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın geliştirme safhasında, iki prototip geliştirilmiş ve prototiplere ilişkin okul öncesi çocukları, okul öncesi öğretmenleri ve akademisyenler ile süreç değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmanın değerlendirme safhasında ise, geliştirilen akıllı oyuncağın tasarımı ve uygulaması hem okul öncesi çocukları hem de okul öncesi öğretmenleri ile görüşmeler yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitimde uygun teknoloji kullanımına yönelik olumlu düşüncelere sahip olduğunu göstermiştir. Öğretmenlere göre akıllı oyuncağın içerik, görsel tasarım ve etkileşim bileşenlerinin daha da geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışma sonucunda ayrıca akıllı oyuncağın içerik, görsel tasarım ve etkileşim boyutlarını ele alan tasarım ilkeleri ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonuçları göstermiştir ki, 36 – 48 aylık çocuklar akıllı oyuncaktaki bilişsel aktiviteleri tamamlamada 48 – 72 aylık çocuklara nazaran daha düşük bir performans sergilemiştir. Öğretmenler de akıllı oyuncağın sınıfta oynanmasında işbirlikli oyunu tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to design, develop and use of a smart toy for preschool children. Smart toys are technologically developed series of physical toy materials in accordance with the constructed and meaningful purposes. Design and development research method is the overall design of the study. In the analysis phase, semi structured interviews were conducted with early childhood teachers to investigate their opinions as to technology and technology use in early educational settings. Additionally, semi structured interviews were conducted with early childhood teachers to understand their opinions as to the smart toy developed as a pilot study. In the design phase, focus group meetings were held with early childhood teachers to determine objectives, story and storyboard of the smart toy. In the development phase, two prototypes were developed and formative evaluations were carried out with several participants, such as preschool children, early childhood teachers and scholars. In the evaluation phase, summative evaluation of the smart toy was done with not only preschool children but also early childhood teachers. The study indicated that teachers had positive views about appropriate technology use in preschool education. Teachers declared that the content, visual design and interaction components of the smart toy need to be improved. Design principles also emerged for content, visual design and interaction of the smart toy. 36 – 48 months old children had slower performance than 48 – 72 months old children in completing cognitive tasks of the smart toy. Early childhood teachers preferred collaborative smart toy play at classrooms.