Investigating possible involvement of miR-125b in the E2, NF-кB network
E2, NF-кB sinyal ağında miR-125b'nin olası rolünün araştırılması
- Tez No: 416676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
MikroRNAlar (miRNAlar) çeşitli biyolojik süreçlerde önemli roller oynar ve tümörigenezisin ve tümör gelişiminin anahtar düzenleyicileri olarak ortaya çıkmaktadırlar. Bazı miRNAlar tümör baskılayıcı olarak işlev görür ve bazı kanserlerde ifadeleri baskılanır; miR-125b de bu miRNA'lardan biridir ve meme kanseri hücre hatlarında ve tümörlerinde ifadesi baskılanır. Daha önceden, miR125b ifadesi model sistemi geliştirmiş ve bir transkriptom analizi gerçekleştirmiştik. MCF7-125b hücrelerinde, çok sayıda indirekt hedefler arasında, ALCAM (aktive lökosit antijen molekülü) ifadesinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı ortaya çıkmıştır. ALCAM, NF-кB sinyal yolağı ile indüklenen bir hücre-hücre adezyon molekülüdür. Biz de, ALCAM'ın MCF7-125b hücrelerindeki ifadesinin artışından yola çıkarak, NF-кB ve miR-125b etkileşimini araştırmayı amaçladık. İlginç bir şekilde, bazı çalışmalarda, miR-125b ifadesinin östrojene (E2) bağlı olarak düzenlendiği gösterilmiştir ve bu da bizi, miR-125b'nin E2- NFкB sinyal ağında bir rolü olabileceğini düşünmeye sevk etmiştir. viii MCF7-125b ve T47D-125b hücrelerinin yanı sıra E2 muamelesi yaptığımız hücrelerde, NF-кB transkripsiyon faktörü olan p65 ve bilinen bir miR-125b hedefi olan NF-кB indüktörü olan TRAF6 seviyelerini ölçtük. E2 muamelesi yaptığımız MCF7 ve T47D hücrelerinde hem miR-125a hem de miR-125b düzeylerinde azalma olduğunu gördük. Aynı zamanda TRAF6 protein seviyeleri T47D hücrelerinde E2 muamelesinin bir sonucu olarak artmıştır. Ancak, MCF7 hücrelerinde TRAF6'yı tespit edemedik. miR-125b transfekte edilmiş T47D hücrelerinde miR-125b'nin TRAF6'yı hedeflemesinden dolayı, TRAF6 seviyesinde azalma gözlemledik. NF-кB sinyal yolağının transkripsiyon faktörü olarak görev yapan p65 düzeyi de T47D hücrelerinde azalmıştır. Öte yandan, miR125b transfekte edilmiş MCF7 hücrelerinde, hücre çekirdeğindeki p65 seviyesi artmıştır. MCF7 hücreleri, E2 ile muamele edildiği zaman ise, hücre çekirdeğindeki p65 düzeyi azalmıştır. Sonuçlarımız bize, MCF7 ve T47D hücrelerinin, miR-125b ifade seviyeleri açısından, muhtemelen NF-кB sinyal yolağındaki farklı düzenleyici mekanizmalardan dolayı, farklı modeller olduğunu göstermiştir. Son olarak, miR-125b ifadesi susturulmuş T47D hücrelerinde, p65 ve TRAF6 seviyelerini araştırdık. miR-125b'nin ifadesinin susturulmasına bağlı olarak, TRAF6 ve p65 düzeylerinde artış tespit ettik. Sonuçlarımız; E2, miR-125b ve NF-кB sinyal yolağı arasındaki olası bir kompleks ilişkiyi ve kompleks ilişkinin farklı hücresel arkaplan etkilerinden kaynaklanıyor olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) play important roles in diverse biological processes and are emerging as key regulators of tumorigenesis and tumor progression. Some miRNAs act as tumor suppressors and are downregulated in cancers such as miR-125b in breast cancer cell lines and tumors. Earlier, we developed a miR-125b expression model system and performed a transcriptomics experiment. Among many indirect targets, ALCAM (activated leukocyte antigen molecule) appeared to be very significantly upregulated in MCF7-125b cells. ALCAM is an NF-кB induced cellcell contact molecule. Given its significant induction in MCF7-125b cells, we aimed to investigate NF-кB and miR-125b interaction. Interestingly, several studies also linked miR-125b expression and Estrogen (E2) which made us consider whether miR-125b may be a player in the E2-NF-кB network. We investigated nuclear p65, subunit of NF-кB TF (Transcription Factor) and TRAF6 levels, an inducer of NF-кB and a known target of miR-125b in MCF7-125b and T47D-125b cells as well as in E2 treated cells. E2 treated cells demonstrated decreased miR-125a and miR-125b levels both in MCF7 and T47D cells. Accordingly, TRAF6 protein levels increased as a result of E2 treatment in T47D cells. However, we failed to detect TRAF6 in vi MCF7 cells. miR- 125b transfected T47D cells also had decreased levels of TRAF6 consistent with miR-125b targeting of TRAF6. NF-кB component nuclear p65 levels also decreased in T47D cells. On the other hand, nuclar localization of p65 also increased in miR-125b transfected MCF7 cells. When MCF7 cells were treated with E2, p65 levels in the nucleus decreased in MCF7 cells. Our data suggests MCF7 and T47D cells are different models of miR-125b expression, possibly due to variations of NF-кB regulatory mechanims. Finally, we detected p65 and TRAF6 levels in miR-125b silenced T47D cells. miR-125b silenced cells had increased TRAF6 and p65 levels, due to decreased miR-125b levels. Our results indicate the complexity of a possible crosstalk between E2, miR-125b and NF-кB and how this complexity may be variable in different cellular backgrounds.