Economic growth and environment nexus: Environmental Kuznets Curve
Ekonomik gelişme ve çevre bağı, Çevresel Kuznets Eğrisi
- Tez No: 416683
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine katkıda bulunan en önemli sera gazlarından bir tanesidir. İnsanın yeryüzüne etkisi ekonomik gelişmeyle birlikte açık bir şekilde çok büyük miktarlarda CO2 emisyonu salınımına neden olmaktadır. Dolayısı ile CO2 emisyonu ve ekonomik gelişme arasındaki ilişkiyi incelemek çok önemlidir. Bu çalışma, gelir ve CO2 emisyonu arasındaki ilişki, çevresel tahribat ve ekonomik gelişme arasındaki ilişkiyi ters U şeklinde olduğunu varsayan Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) bağlamında ampirik olarak araştırmaktadır. Bu amaçla, üç ampirik model incelenmiştir. Bütün modellerde de, sırasıyla, 1980-2010 zaman aralığındaki, kişi başına düşen gelir ve kişi başına düşen CO2 emisyonu arasındaki ilişki ve kişi başı gelir, kişi başı enerji kullanımı ve kişi başı CO2 emisyonu aralarındaki ilişkiler veri tahmin teknikleri kullanılarak analiz edilmekte, sonrasında Driscoll-Kraay Standart Hatalar uygulanmaktadır. Birinci modelde, 26 yüksek gelirli OECD ülkeleri için veriler analiz edilirken, ikinci model için bu 52 gelişmekte olan ülkeye uygulanmıştır. Son olarak, üçüncü model, veri bulunmasına bağlı olarak, 88 ülke için oluşturulmuştur. Üç modelin de sonuçlarına göre karesel foksiyon formu için bütün analizler U şeklinde ilişki verirken, kübik fonksiyon formu için hem N şeklinde hem de ters N şeklinde ilişki bulunmuştur. Özetlemek gerekirse, panel veri analizlerimizin sonuçları ÇKE hipotezini desteklememektedir. Yani, sonuç olarak çevresel tahribatın otomatik olarak ekonomik gelişmeyle çözülemeyeceği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Carbon dioxide (CO2) is one of the most important Green House Gases (GHGs) for contributing to global climate change. Human influence on earth through economic development is clearly emitting immense amount of CO2 emissions. Hence, examining the relationship between CO2 emissions and economic growth is crucial. In this study, the relationship between income and CO2 emissions in the context of the Environmental Kuznets Curve (hereafter EKC), which posits the existence of an inverted U-shape relationship between environmental degradation and economic development, is empirically investigated. For this purpose, three empirical models are examined. For all models, the relationship between per capita income and per capita CO2 emissions and the relationship among per capita income, per capita energy use, and per capita CO2 emissions are analyzed respectively for the period of 1980 – 2010, using the panel data estimation techniques, then Driscoll-Kraay Standard Errors is applied. Yet, for the first model, data are analyzed for 26 OECD countries with high income levels, while for the second model; data are examined for 52 emerging countries. Lastly, third model is formed for 88 countries according to data availability. The results of three models show that all analyses give U-shape relationship for quadratic functional form, while both N-shape and an inverted N-shape relationship for cubic functional form are observed. To sum up, the results of our panel data analysis do not support the EKC hypothesis. That is, environmental degradation cannot be solved automatically by economic growth.