Analyses on environment and economic development in Africa
Afrika'da çevre ve iktisadi gelişme üzerine analizler
- Tez No: 939668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE HAN YAĞMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Afrika'nın yüksek büyüme ivmesini çevresel sürdürülebilirlikle uyumlu hâle getirecek bütüncül bir politika çerçevesi sunar. Doktora tezi üç ampirik makaleden oluşur ve her biri farklı bir boyutu inceler. Birinci bölümde, 1997-2021 döneminde 52 Afrika ülkesinde küreselleşme ve finansal gelişmenin karbon emisyonlarına etkisi iki aşamalı sistem-GMM ile analiz edilir. Ekonomik ve sosyal küreselleşme ile finansal kurum derinliği başlangıçta ticaret ve sanayileşme yoluyla emisyonları artırmaktadır; ancak doğrusal olmayan sonuçlar Çevresel Kuznets Eğrisi'ni (EKC) doğrular: belirli bir gelir ve entegrasyon eşiğinden sonra emisyonlar azalma eğilimine girer. Politik küreselleşme ise U-şeklinde bir ilişki sergiler; bu da uluslararası anlaşmaların çevresel sonuçlarının yönetişim kalitesine bağlı olduğunu gösterir. İkinci bölüm, 2000-2021 döneminde 49 ülke için ekonomik, çevresel ve kurumsal göstergeleri birleştiren Afrika'ya özgü bir yeşil büyüme endeksi geliştirir. PMG, MG ve DFE tahminleri, uzun vadede yeşil inovasyon, yenilenebilir enerji kullanımı, kurumsal kalite, kişi başına gelir ve ticaret açıklığının yeşil büyümeyi desteklediğini; doğal kaynak bağımlılığı ve doğrudan yabancı yatırımların (FDI) ise bu süreci engellediğini gösterir. Kısa vadede yalnızca kurumsal kalite ve gelir pozitif etkilidir; bu da yönetişimin erken aşamada kritik olduğunu vurgular. Üçüncü bölümde, 1991-2023 arası 10 Sahra-Altı Afrika ülkesinde ekonomik politika belirsizliği (EPU), petrol fiyatları ve FDI'ın karbon emisyonu ile ekolojik ayak izi üzerindeki simetrik ve asimetrik etkileri ARDL/NARDL modelleriyle değerlendirilir. EPU kısa vadede ayak izini büyütürken uzun vadede azaltır; yükselen petrol fiyatları ve kalıcı FDI temiz teknolojileri tetikleyerek emisyonları düşürür, ancak fiyat düşüşleri ve ani FDI artışları tersine etki yapar. Pozitif şoklar genel olarak çevresel baskıyı artırırken negatif şoklar azaltmaktadır. Tez, ticaret, finans, inovasyon ve enerji politikalarının güçlü kurumlar içinde entegrasyonunun düşük karbonlu, şoklara dayanıklı bir kalkınma patikasını mümkün kılacağını savunur. Politika önerileri arasında yeşil finansman araçlarının yaygınlaştırılması, bölgesel ticaret anlaşmalarına çevresel hükümler eklenmesi, yenilenebilir enerji altyapısına uzun vadeli yatırımlar ve belirsizlik dönemlerinde dayanıklılığı artıracak esnek düzenleyici çerçeveler oluşturulması yer almaktadır. Bu çabanın, Afrika'nın küresel iklim mücadelesinde lider konuma yükselmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores how African economies can pursue robust growth while protecting their environment. Using country-level panels and modern econometrics, it evaluates how globalization, financial development, green innovation, renewable energy, institutional strength and external shocks jointly shape the growth–environment nexus. Chapter 1 employs two-step system-GMM on fifty-two countries (1997–2021) and finds that economic and social globalization and deeper financial institutions initially raise carbon emissions through trade expansion and industrialisation, whereas financial markets are neutral because green finance is scarce. Non-linear estimates reveal Environmental Kuznets Curve behaviour for economic and social globalization and for overall financial development, but political globalization follows a U-shaped path. Chapter 2 constructs an Africa-specific composite green-growth index combining economic, environmental and institutional pillars and estimates PMG, MG and DFE models for forty-nine countries during 2000–2021. Long-run results show that green innovation, renewable-energy deployment, strong institutions, higher income and trade openness promote green growth, whereas foreign direct investment and natural-resource reliance hinder it. In the short run only institutional quality and income remain supportive, highlighting the early importance of governance reform. Chapter 3 uses linear ARDL and nonlinear NARDL models for ten Sub-Saharan states (1991–2023) to assess how economic-policy uncertainty, oil prices and FDI influence both carbon emissions and ecological footprints. Short-run policy uncertainty widens footprints by delaying green investment, yet long-run stability reduces environmental pressure. Higher oil prices and persistent FDI inflows steer production toward cleaner technologies, whereas price collapses and abrupt FDI surges initially aggravate pollution. Asymmetric tests show that positive shocks generally intensify environmental stress, while negative shocks alleviate it. Overall, the thesis delivers an Africa-tailored roadmap indicating that integrated trade, financial, innovation and energy policies, anchored in strong institutions, can achieve inclusive low-carbon development resilient to global volatility. Policy recommendations emphasise green finance, trade liberalisation and adaptive governance capable of absorbing external disturbances.