Lean design management – an evaluation of waste items for architectural design process
Yalın Tasarım Yönetimi – mimari tasarım sürecinde verimsizlik kalemleri değerlendirmesi
- Tez No: 416686
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Verimsizlik, yapım endüstrisi bünyesinde büyük bir problem olarak göze çarpmaktadır. Yapım sürecinde yalın düşünce, gereğinden fazla teçhizat, malzeme, işgücü, zaman ve sermaye kullanımı ile sonuçlanan tüm verimsizlikleri israf olarak kabul etmektedir. Yapım aşamasındaki düşük verimin önemli nedenlerinden birinin mimari tasarım aşamasındaki verimsizlikler olduğu kabul edilmişse de, bugüne kadar yürütülen çalışmalarda yalın düşünce ve mimari tasarım süreci ilişkisi üzerine daha az dikkat çekilmiştir. Bir işleyiş içindeki verimsizlikleri gidermenin ilk adımının sorunları ortaya koymak olduğundan hareketle, bu çalışma mimari tasarım sektörünün güncel problemlerini yalın düşünce perspektifiyle ortaya koymaktadır. Bu amaçla, Yalın Üretim Felsefesi'nin 8 İsraf Kategorisi ve bunların mimari tasarım sürecindeki yansımaları üzerine yoğunlaşılmış, Ankara / Türkiye'de çalışan kıdemli mimarlarla yürütülen yarı-yapılandırılmış görüşmeler sonucunda 8 kategori altında 28 farklı verimsizlik kalemi belirlenmiştir. İkinci aşamada ise mimarlardan oluşan daha geniş bir araştırma evreni üzerinde uygulanan bir anketle söz konusu verimsizlik kalemlerinin karşılaşılma sıklığı ile proje maliyeti, proje süresi ve proje niteliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma ile mimari tasarım sürecinde verimin artırılmasına yönelik katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Anket sonuçları üzerinden yürütülen analizler israf kalemlerinin mimari tasarım süreci üzerinde etkileri ile ilgili bir uzlaşma olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Waste is standing as a major problem in the body of construction industry. Lean thinking in construction accepts any inefficiency as waste which results with more usage of equipment, materials, labor, time or capital in larger quantities than those considered as necessary. Although inefficiency of design stages has been identified as a major factor that reduces the efficiency of construction projects, less attention has been paid on the relationship between lean thinking and architectural design process. Thus, this study focuses on lean wastes of architectural design sector by considering the importance of addressing the problems of the operation in order to eliminate the inefficiencies. In this respect, as the first stage,“8 Waste”categories of“Lean Production Philosophy”and their reflections on architectural design service processes were examined in this study. 28 Waste items under 8 categories were determined in the body of architectural design process as a result of semi-structured interviews conducted with senior architects performing in Ankara, Turkey. In the second stage, a questionnaire was executed over a larger population of architects to examine the“frequency of occurrence”,“impact over cost”,“impact over duration”, and“impact over quality”for each design waste item. The research aims to provide information for the architectural design sector to increase the efficiency of their processes. The statistical analysis of the questionairres shows that there is a shared understanding of impacts of waste items over architectural design processes, with strong statistical evidence over their validity.