Online Mass Customization: A Study on Consumers' Preferences on the Representation of Online Mass Customizable Products
Çevrimiçi kitlesel özelleştirme: Çevrimiçi kitlesel özelleştirilebilir ürünlerin temsil edilmesinde tüketicilerin tercihleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 416687
  2. Yazar: DİLEM AKINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı, tüketicilerin çevrimiçi (online) kitlesel özelleştirmedeki ürünlerin ve özelliklerinin temsilindeki tercihlerini incelemektir. Kitlesel özelleştirme ve farklı bakış açılarından kitlesel özelleştirme düzeylerini açıklayan literatür araştırmasında, tüketicilerin çevrimiçi alışveriş ile ilgili motivasyonları da ele alınmıştır. Çevrimiçi kişiselleştirilebilir ürün tercihlerini, tüketicinin bakış açısından daha detaylı olarak anlamak amacıyla, on farklı kitlesel özelleştirme sunan web sitesi, aktif çevrimiçi alışveriş yapan 40 katılımcı ile incelenmiştir. Araştırmaya göre kullanıcıların çevrimiçi kitlesel özelleştirme web sitelerindeki tercihlerini etkileyen altı ana faktör bulunmaktadır: ulaşılabilirlik ve elverişlilik, arama, görsel düzen, değerlendirme, kitlesel özelleştirme aracı ve satın alma işlemi. Bu çalışmanın sonucunda, ürün tasarımcılarına ve web sitesi ve kitlesel özelleştirme aracı geliştiren arayüz tasarımcılarına, tüketicilerin çevrimiçi kitlesel özelleştirilebilir ürün ve özelliklerinin temsili hakkındaki tercihlerine yönelik öneriler sağlayacak biçimde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the consumers' preferences concerning the representation of online mass customizable products and their attributes. A literature review is conducted in order to specify mass customization and its levels from different perspectives and identify the factors that affect consumers' online shopping motivations. To obtain further information about online mass customization from consumers' perspective, a study is conducted with 40 participants who actively shop online in order to examine ten different websites that offer online mass customization. The study revealed that there are six main factors that affect consumers' preferences on online mass customization websites: accessibility and convenience, searching, visual layout, evaluation, mass customization toolkit and transaction. Consequently, suggestions for the representation of products and their attributes according to consumers' preferences are presented to provide necessary input to the product designers and interface designers that develop websites and related online mass customization toolkits for online shopping and mass customization.