Product commercials as lifestyle representations: A study on white goods and automobile commercials in Turkey between 1980-2012
Hayat tarzı temsilleri olarak ürün reklamları: Türkiye'de 1980-2012 arasında televizyonda yayımlanan beyaz eşya ve otomobil reklamları üzerine bir çalışma
- Tez No: 416688
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Industrial Design, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmada, 1980-2012 arasında Türkiye'de televizyon kanallarında yayımlanan beyaz eşya ve otomobil reklamlarındaki hayat tarzı, ürün ve toplumsal cinsiyet söylemlerindeki değişim, bu söylemlerin sosyal, ekonomik ve politik hayatla etkileşimi göz önünde bulundurarak tarihsel bir bakış açısıyla incelenmiştir. Bunun yanı sıra çalışmada, televizyon reklamlarının göstergebilimsel analizi ve bunun üzerine geliştirilen tartışmalar için metodolojik bir yaklaşım sunulmuştur. Tez kapsamında, reklamların toplum için ürettikleri söylemlere odaklanılmış ve onlara birer kültür ürünü, toplumsal iletişim aracı ve toplumun bu söylemlere her an ulaşabileceği birer eleman olarak yaklaşılmıştır. Bu bağlamda ilk olarak, ulaşılan reklamlara nicel ve nitel içerik analizi yapılmış, daha sonra, seçilen beyaz eşya ve otomobil reklamlarına gösterge bilimsel analiz yapılarak onlarda gömülü olan anlamlara ulaşmak hedeflenmiştir. Son olarak ürün reklamları aracılığıyla üretilen söylemler hayat tarzı, ürün ve toplumsal cinsiyet olmak üzere üç ana kategori altında tartışılmıştır. Buna göre çalışma, analiz sürecinde ortaya çıkan hayat tarzı söylemlerinin kültürel değişimler ve toplumdaki baskın söylemlerle paralellik gösterdiğini ve idealize edilmiş temsiller olarak kurgulanan reklamların ise dönemin uygun bulunan ve desteklenen hayat tarzlarını topluma yansıttığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra araştırmada, örneklemde yer alan ilk ve son reklamların izleyicilere ürünlerin öne çıkan özellikleriyle ilgili detaylı açıklamalarda bulunduğu, ancak bu örüntü 90ların ortalarından 2000lerin ortalarına kadar kaybolduğu gözlemlenmiştir. Reklamlarda yer alan toplumsal cinsiyet söylemleri ise erkeğin üstünlüğü ve kadının ikincil konumu üzerine kurgulanmıştır. Bu yaklaşım, çalışma kapsamındaki reklamlara tarihsel açıdan bakıldığında bir değişiklik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents discourses generated on lifestyles, products and gender via white goods and automobile commercials broadcasted in Turkey and transition experienced in these discourses from 1980 to 2012 with a historical approach, considering their interrelation with social, economic and political life. Moreover, it offers a methodological approach for semiotic analysis of the commercials and for generating structured discussions. It focuses on the commercials because as cultural products and tools for social communication, they (re)create the discourses in the society, and offer an omnipresent tool for these discourses to the society. Within the study, first a quantitative and a qualitative content analysis are conducted and later a semiotic analysis is made with selected white goods and automobile commercials to reach the meanings embedded in them. After that, each semiotic analysis is examined to extract the discourses that are promoted to the society. Lastly, the discourses generated via product commercials are categorized and discussed under three main categories as lifestyle, product and gender. Lifestyle discourses emerged from the analysis present parallelism with the cultural developments and dominant discourses in the society. As idealized representations, they follow the path of appraised way of living and promote appreciated lifestyles to the audience. The earliest and the latest commercials in the sample present detailed explanations about the underlined features of the products to audience; however, this pattern disappears between mid 90s and mid 2000s. The gender discourses are built on the subordination of women and dominance of men, and this approach maintained throughout the defined period.