Repositioning moving image in computational design education
Hareketli imgeyi hesaplamalı tasarım eğitiminde yeniden konumlandırmak
  1. Tez No: 416691
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKÇAY KAVAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bilim, sanat ve tasarım arasındaki sınırlar, bilgisayar teknolojilerinin1 gelişimi ile birlikte özellikle 21. yüzyılda yok olmaya başlamıştır. Bilgisayar teknolojilerinin getirdiği bu yakınlaşma en başta tasarım sürecini etkileyerek mimarlık ve tasarım alanlarında yeni tasarım araçlarının ve yöntemlerinin adaptasyonunu getirmiştir. Bu adaptasyonlar mimarlık ve tasarım teorisini ve pratiğini etkileyerek paradigmatik değişim ve dönüşümlere yol açmış, sonuçta tasarım araçları anlamsal olarak tasarım ortamlarına evirilmiştir. Ek olarak bu teknolojilerin tasarım eğitimine entegrasyonu özellikle 1980'lerden başlayarak bir problem olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma bilgisayarla tasarım teknolojilerinin2 erken tasarım eğitimine entegrasyonu problemi üzerine bir yaklaşım önermektedir. Önerilen yaklaşım bilgisayarla/hesaplamalı tasarım süreci3 ve hareketli imge çalışmalarının kesiştiği noktaları tasarım eğitimi araştırma alanı çatısı altında incelemektedir. Bilgisayarla tasarım teknolojilerin gelişmesi ile tasarımda meydana gelen başlıca değişim, tasarımcıların tasarım sürecini tasarlamaları ve bu değişimin kolaylaştıralabilmesi için yeni araçlar ve yollar gerektirmektedir. Bu nedenle hareketli imge fikri tasarımcının ilerideki tasarım sürecini anlamasına yardımcı olabilecek ve geri besleme yapabilecek potansiyel bir erken ara hesaplamalı tasarım modeli olarak yorumlanabilir. Bu araştırma boyunca model, hareketli imge modeli, hesaplamalı model, parametrik ve dinamik temsil model terimlerinin tanımları önerilen potansiyeli anlamak için önemlidir. Hareketli imgenin tasarım eğitimine olan katkısı, hesaplamalı tasarım sürecini geliştirme, hem geleneksel hem de hesaplamalı tasarım sürecinde ilişkisel düşünceyi kolaylaştırma ve tasarım boyunca yaratıcılığı tetikleme potansiyeli üzerinden irdelenmiştir. Bu potansiyel katkıları inceleyebilmek için Cubehocholic adında bir çalıştay durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalıştayın tasarımı boyunca çalıştay öğrenme amaçlarını belirleyebilmek ve sonrasında öğrencilerin tasarım sürecini değerlendirebilmek için Bloom'un yenilenmiş taksonomisi kaynak olarak kullanılmıştır. Hareketli imge modelinin hesaplamalı tasarım eğitiminde yeniden konumlandırılması bu değerlendirmeler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak hareketli imge modelinin hesaplamalı tasarım düşünme sürecinde tasarımcının kendi tasarım sürecini yaratıcı bir şekilde tanımlayabilmesine yardım ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The boundaries between science, art and design have begun to disappear with the developments in computational technologies particularly in the 21st century. Along with this convergence via computational technologies, architecture and design adapt new design tools and methods, which affected the design process at the first glance. The circumstances of these adaptations influenced both theory and praxis in architecture and design by resulting in paradigmatic shifts in which the meaning of design tools evolved into design mediums eventually. In addition, the integration of these technologies into design education has become a challenge especially since 1980s. This study proposes an approach to the problem of the integration of computational design technologies in early design education. The proposed approach arises from the examination of the intersection of the computational design process and moving image studies within the scope of the design education research field. The major shift in design with the developed computational design technologies requires new means to help designers to achieve designing the process and requires new means to facilitate this change. Therefore, the moving image idea can be reflected back and has the potential to be reinterpreted as an early intermediate computational design model helping a designer to understand her forthcoming design process. Model, moving image model, computational model, parametric and dynamic representation model are essential terms to comprehend during this investigation. The contributions of moving image to design education are examined through its potential for improving the computational thinking process, easing the relational thinking both in conventional and computational design processes and acting as a trigger for the creativity in design education. In order to investigate these contributions, a case study called Cubehocholic workshop is designed. During the design of the workshop, Bloom's revised taxonomy is taken as a reference while constructing the workshop learning objectives and in order to assess the design process. Repositioning moving image model in computational design education has been examined throughout these assessments. As a result, it has been observed that moving image model integration to computational thinking cycle has helped the students in understanding their creative design process.