Model making as a value-added tool in public, educational and professional domains
Kamu, eğitim ve mesleki alanlarda model yapımının katma değer aracı olarak kullanılması
  1. Tez No: 416692
  2. Yazar: HATEM AHMED ALI HADİA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS-OZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Modeller, Dogmatik, entellektüel, ideolojik veya mimari düşüceler (inançlar) içeren fikirleri oluşturan, ileten ve temsil eden en eski kurgular olmuşlardır.. Amaçları ne olursa olsun, modeller, yapımcıları/sahipleri için kendi değerlerini yansıtmaktadır. Ancak değerlerin, ölçülmesi ve tanımlanması, üstü kapalı tanımlamalara dayalı olabilmelerinden dolayı, bu değerlerin miktarlarını belirtmek kolay bir işlem değildir. Diğer yandan, insanların çabalarına ölçülebilir değerlerin eklenmesi modeller kullanarak olanaklı olabilmektedir. Böylece bu çalışmanın amacı modellerin ilgili (kamu, eğitim ve mesleki) alanlardaki etkilerini ve önemlerini araştırıken, model oluşturmanın bir proje için ekleyebileceği değeri belirlemek olmuştur. Bu üç alandaki veriler görüşmelerden, anket araştırmalarından, ders performans notlarından, modelleme becerilerinin değerlendirilmelerinden, üniversitelerden, yerel yetkililerden ve deneysel stüdyo dersinden toplanmıştır. Kamu alanında mimari modellerin etkileri ile eklenen değerler, İstanbul'da MiniaTurk Parkının ziyaretcilerine yapılan anket çalışması ile ölçülmüştür. Eğitim alanındaki öncül düşüncemiz ise tasarım fikri tasarımcının aklında 3 boyutlu nesnenin olarak geliştiğini ve sonradan bunun eskizler ve çizimler haline döndüğü ve en son 3 boyutlu nesnenin oluştuğudur. Sonuç olarak bir tasarımın, projenin 3 boyutlu modeli olarak başlaması gerekmektedir. Bu çalışma böylece öğrencilerin performans ve yaratıcıklarını geliştirebilmek için, model yapımının tasarım aracı olarak kullanılmasını ve bunun yeni bir yöntemsel yaklaşım olmasını önermektedir. Bu amaçla deneysel tasarım dersi iki uluslar arası üniversitede öğrenim yılının üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflarında yapılmıştır. Bu derslerdeki öğrencilerin performanslarını değerlendirerek, fiziksel modellerin eğitim ve öğretim süresinde kullanılmasının etkileri, ölçülebilir bir değer olarak tanımlanabilmiştir. Değerlendirme ölçütleri de öğrencilerin projelerini değerlendiren bütünleşik ve belirgin sistem oluşturmak için tanımlanmıştır. Profesyonel alanda, çalışmamız her iki modelleme ortamının (fiziksel ve dijital modelleme) binaların tasarımı ve üretimi üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Bu araştırma bir dizi mimarla yapılan söyleşilerle gerçekleşmiştir. Model yapımının mimari projelere ve yapılara değer kazandıran bir araç olarak kullanılabildiği sonucu ortaya çıkarken verilmiştir, mimari modellerin toplumsal, bilimsel ve profesyonel alanlarda katma değer etkileri doğru olarak ölçülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Models are one of the oldest mediums used for creating, communicating and representing ideas throughout the ages, whether these ideas are based on dogmatic, intellectual, ideological, or architectural thought (belief). Whatever their purpose, models, embody a value that reflects their worth to their makers/owners; but this value is not easy to quantify as it may be based on implicit considerations that are difficult to define and measure. On the other hand, it is possible to add measurable value to human endeavors by the use of models. The purpose of this study is, therefore, to investigate the impacts and importance of models in the relevant domains, i.e. public, education, and professional; and to determine the value added to a project by model-making. Data in these three domains was gathered from interviews, questionnaire surveys, course performance grades, modeling skills' evaluations, universities, local officials, and from an experimental studio course. In the public domain, the value added due to the impact of architectural models was measured by conducting a survey amongst the visitors to the Miniaturk Park in Istanbul. In the educational domain, the premise was that a design idea evolves as a 3-dimensional object in the designer's mind, which is transferred to 2-dimensional sketches and drawings and then re-transferred into the final 3D object; hence, design should start with a 3D model of the project. This study, therefore, proposed a new methodological approach based on the use of model-making as a design tool, to improve and strengthen the students' performance and creativity. To this end an experimental design course was conducted in two international universities in the 3rd, 4th and 5th year studios. By observing and evaluating the students' performance in these courses it became possible to define the impacts of physical models in the learning environment as a measurable value. The evaluation criteria too were defined to formulate a uniform and transparent assessment system for the students' projects. In the professional domain, the study investigated the impacts of both modeling mediums (physical and digital modeling) on the design and production of buildings, through a survey of various architects. It was determined that model making can be used as a tool to add value to architectural projects and edifices. It was also seen that the value-added impact of architectural models in the public, educational and professional domains can be accurately measured.