The effects of doxorubicin containing poly (sebacic anhydride) nanocapsules on glutathione S-transferase activity
Doksorubisin içeren polisebasik anhidrit bazlı nanokapsüllerin glutatyon S-transferaz aktivitesi üzerine etkisi
- Tez No: 416693
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HASIRCI, DOÇ. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Pharmacy and Pharmacology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Nanokapsüller yaygın bir şekilde ilaç taşıyıcı sistemi olarak kullanılır. Nanokapsül üretimi için polisebasik anhidrit kullanımı idealdir çünkü biyolojik olarak uyumludur, üretimi düşük maliyetlidir ve FDA tarafından onaylanmıştır. Glutatyon S-tranferaz (GST) enziminin yüksek aktivitesi genel olarak kanser ilaçlarına karşı dirençliliğe sebep olur. GST enzim kaynaklı dirence karşı ilaç taşıyıcı sistemler umut verici bir yöntemdir. Bu çalışmada moleküler ağırlığı 5202 g/mol olan polisebasik anhidrit- polietilen glikol kopolimeri başarı ile sentezlenmiştir. Bu kopolimerden boyutları yaklaşık 200 nm olan doksorubisin yüklü nanokapsüller sentezlenmiştir ve bu nanokapsüllerin ilaç yükleme kapasitesi %71,9 olarak tespit edilmiştir. Üretilen nanokapsüller üzerinde yürütülen salım çalışması, bu kapsüllerde kontrollü ve sürekli ilaç salımı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, üretilen nanokapsüllerin glutatyon S-transferaz aktivitesi üzerine etkisi incelenmiş ve enzim aktivitesinde %60 azalma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanocapsules are used as drug delivery system commonly. Poly (sebacic anhydride) is a good candidate for the nanocapsule preparation since they are ideal for controlled release application with respect to biocompatibility, low cost, and the approval by US Food and Drug Administration (FDA). The overactivity of glutathione S-transferase is generally related with the resistance of chemotherapy and this problem can be overcome through drug delivery systems. In this study, poly (sebacic anhydride) - poly (ethylene glycol) copolymer with the molecular weight of 5202 g/mol was synthesized successfully. In addition, doxorubicin loaded nanocapsules form this copolymer were prepared properly and the size of these nanocapsules were 200 nm approximately. The loading efficiency of these nanocapsules is 71.9%. The realese study indicated that these nanocapsules follows sustain drug release profile. Moreover, the effect of these nanocapsules on glutathione S-tranferase activity was examined and almost 60% inhibiton on the ezyme activity was observed.