Entrepreneurship and regional economic development: Evidence on Turkish regions
Girişimcilik ve bölgesel ekonomik kalkınma: Türkiye bölgeleri üzerinde bir kanıt
- Tez No: 416704
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu tezin temel amacı, girişimcilik ve bölgesel ekonomik kalkınma ve büyüme arasındaki ilişkiyi Türkiye'deki NUTS II bölgeleri bağlamında 1990, 2000 ve 2011 dönemleri için incelemektir. Bu amaca ve son dönemdeki ekonomik kalkınma modellerine bağlı kalarak, çalışma, öncelikle girişimciliğin bölgesel ekonomik kalkınma ve büyüme üzerindeki katkısını inceliyor. İkinci olarak, tez, girişimciliğin bölgesel kalkınma üzerindeki farklı etkilerinin atında yatan nedenleri araştırıyor. Bu bağlamada, çalışma, yeni firma doğum oranı ve kendi adına çalışanlar oranı ile temsil edilen bölgesel girişimcilik faaliyeti düzeyi ile bölgesel ekonomik kalkınma aşamaları arasındaki ilişkiyi inceliyor. Son olarak, çalışma, bölgesel bazı özelliklerin girişimcilik faaliyetleri üzerindeki etkilerini araştırıyor. Ampirik analizlerde çoklu regresyon analizi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the relationship between entrepreneurship and regional economic development and growth in the context of NUTS II regions of Turkey for the periods of 1990, 2000, and 2011. Based on this objective and the recent regional economic development models, the study firstly examines the contribution of entrepreneurship on regional economic development and growth. Secondly, the thesis investigates the reasons behind the diverse impacts of entrepreneurship on regional economic development. In that sense, the study examines the relationship between the level of regional entrepreneurial activity, represented as firm birth rates and self-employment rate, and the stages of regional economic development. Lastly, the thesis investigates the effects of the certain regional characteristics on regional entrepreneurial activity. For the empirical analysis, two analyses are used: multiple regression analysis and one-way ANOVA.