Benzotriazole and quinoxaline containing random copolymers for bulk-heterojunction polymer solar cell applications
Yığın heterobağlantılı benzotriazol ve kinoksalin içeren rastgele kopolimerlerin polimer güneş hücresi uygulamaları
  1. Tez No: 416710
  2. Yazar: CANSEL TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN, DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada benzotriazol ve kinoksalin türevleri içeren donor-akseptör tipi üç kopolimer görünür bölgede geniş soğurma elde etmek amacıyla sentezlenmiş ve organik fotovoltaik hücre performansları yığın heterobağlantılı organik güneş hücrelerinde ölçülmüştür. İçerisindeki imin sayesinde kinokzalin yapıları π-konjuge polimeler yapılarında güçlü bir akseptör görevi görmektedir. Kinoksalin içeren polimerler nötral hallerinde yeşil renk sahip olmakla beraber 400 nm ve 700 nm'de iki λmax göstermektedir. Buna ek olarak, benzotriazol ve tiyofen yapıları barındıran polimerler nötral hallerinde 500 nm'deki λmax ile kırmızı renk göstermektedir. Bu özellikler göz önünde bulundurarak, çalışmada bu yapıların birleştirilmesiyle görünür bölgede geniş soğurma amaçlanmıştır. Farklı akseptör ünitlerine sahip rastgele dağılımlı donor-akseptör tipi kopolimerler elde etmek amacıyla 5,8-dibromo-2,3-di(tiyofen-2-yl)kinoksalin, 5,8-dibromo-2,3-difenilkinoksalin ve 10,13-dibromodibenzo[a,c]fenazin akseptör yapıları 4,7-dibromo-2-(2-oktildodesil)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol ve 2,5-bis(trimetilstanil)tiyofen üniteleri ile Stille kenetlenme reaksiyon ile birleştirilmiştir. Sentezlenen polimerler NMR, ısıl ağırlık ölçümsel analizleri, dönüşümlü voltametri ve UV-Vis-NIR bölge spektroskopi ile karakterize edilmiştir. Organik güneş pili cihaz yapımıve akım-voltaj ölçümleri eldivenli kabin sisteminde yürütülmüştür. Aktif bölgesinde polimerlerin elektron donör ve PC71BM'in elektron alıcı olarak kullanıldığı organik güneş pili yapımıITO/PEDOT:PSS/Polymer:PC71BM/LiF/Al konfigürasyonunda gerçekleştirilmiştir.Polimer:PC71BM karışımlarının güç dönüşüm verimleri standart AM 1.5 G aydınlatması ile (100mW/cm2) ölçülmüştür. CoP1:PC71BM film kullanılan organik güneş hücreleri 2.13% güç dönüşüm verimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, benzotriazole and quinoxaline derivates bearing donor acceptor type three random copolymers were synthesized to achieve broad absorption spectrum in visible region. Quinoxalines are used as strong acceptors in conjugated polymers due to the imine nitrogen in the structure. Quinoxaline containing polymers are green in their neutral states and they reveal two distinct λmax at around 400 and 700 nm. Additionally, benzotriazole and thiophene bearing polymers are red in their neutral states with λmax at around 500 nm. In this manner, quinoxaline derivates were combined with benzotriazole and π-bridge thiophene moieties. 5,8-Dibromo-2,3-di(thiophen-2-yl)quinoxaline, 5,8-dibromo-2,3-diphenylquinoxaline and 10,13-dibromodibenzo[a,c]phenazine acceptor units were united with 4,7-dibromo-2-(2-octyldodecyl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole and 2,5-bis(trimethylstannyl)thiophene via Stille coupling reaction to yield alternating donor acceptor parts with randomly distributed several different acceptor units through polymer backbones with broad absorption in visible region. Synthesized polymers were characterized with NMR, thermogravimetric analysis, cyclic voltammetry and UV-Vis-NIR spectroscopy. Organic solar cells device production and current-voltage property measurements were conducted in a nitrogen-filled glovebox system. Organic solar cell devices with the configuration ofITO/PEDOT:PSS/Polymer:PC71BM/LiF/Al were fabricated in which polymers serve as electron donors and PC71BM as theelectron acceptor in the active layer. Power conversion efficiencies of Polymer: PC71BM blends were measured under standard AM 1.5 G illumination (100mW/cm2). The organic solar cells devices employing CoP1:PC71BM films showed power conversion efficiencies up to 2.13%.