Field trips to science centers: Teachers' perspectives, roles, and reflections
Bilim merkezlerine yapılan sınıf gezileri: Öğretmen bakış açıları, rolleri ve düşünceleri
- Tez No: 416709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmanın amacı: (1) öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarına düzenledikleri sınıf gezilerine bakış açılarını, (2) Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim Merkezi'ni ziyaretleri sırasında benimsedikleri rolleri ve (3) gerçekleştirdikleri bu geziye yönelik düşüncelerini belirlemektir. Araştırmada iki farklı araştırma tasarımı, anketle tarama (N=153) ve durum çalışması (N=74), iki farklı basamakta kullanılmıştır. Birinci basamakta, öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarına düzenledikleri sınıf gezilerine bakış açıları tarama yöntemiyle araştırılmıştır. İkinci basamakta, öğretmenlerin Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim Merkezi'ni ziyaretleri sırasında benimsedikleri roller ve bu geziye yönelik düşünceleri durum çalışması yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmaya katılan öğretmenler bilim merkezi randevu listesinden seçilmiştir. Anketle tarama için öğretmenlerden uygun olanları, durum çalışması için öğretmenler araştırmanın amacına yönelik seçilmiştir. Araştırma verileri anket, gözlemler ve yarı-yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Anket analizi sonucunda öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun sınıf gezisi ziyaretlerini öğrencileri için eğitimsel değeri oldukça yüksek deneyimler olarak değerlendirdiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin birçoğunun yılda ikiden fazla okul dışı öğrenme ortamlarına sınıf gezisi düzenlediği ve genellikle ziyaretlerin bilim merkezlerine gerçekleştirildiği ifade edilmiştir. Bir sınıf gezisi planlama aşamasında ise neredeyse her şeyin öğretmenler tarafından yapıldığı ve öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun bu durumdan şikâyetçi olmadığı tespit edilmiştir. Okul dışı öğrenme ortamının öğrencileri için ne kadar yarar sağlayacağı bilgisinin, bir sınıf gezisi planlama aşamasında öğretmenler tarafından en fazla dikkate alınan husus olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu öğrencilerin sınıf gezisi öncesinde gidilecek mekân, katılınacak program ve gezinin amacı hakkında bilgilendirilmeleri gerektiğini önermiştir. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin birçoğu ziyaret sırasında öğrencilerini denetlemeleri ve öğrencilerin gezideki deneyimlerini kolaylaştırmaları gerektiğini önermiş olsalar da, en sık tekrarlanan önerinin öğrencilerinin bir eğitmen eşliğinde ziyareti gerçekleştirmesi gerektiği olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğretmenler için öğrencilerden ziyaret hakkında geri bildirim almanın müfredat bağlantısı sağlamaktan ya da öğrencilerin deneyimlerini paylaşmasını sağlamaktan daha önemli olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler zaman yetersizliğinden, ulaşım zorluğundan ve bilim merkezinin yoğun programından dolayı ODTÜ Bilim Merkezi'ni sıklıkla ziyaret edemediklerini belirtmişlerdir. Durum çalışması sonucunda, öğretmenlerin bilim merkezi ziyareti sırasında farklı roller benimsedikleri tespit edilmiştir. Bunlar öğretmenlerin, yönetici, bilgi sağlayıcı, bilgi arayıcı, öğrenmeyi kolaylaştırıcı, kaydedici, katılımcı ve ilgisiz rolleridir. Bu rollerin bazılarının farklı alt rollere de sahip olduğu belirlenmiştir (Örn. Talimat verici, dikkat çekici, kontrolcü, ricacı, teknik yardımcı ve güdüleyici rolleri yönetici rolünün alt rolleri olarak belirlenmiştir). Bunun yanı sıra, öğretmenlerin sınıf gezisinin farklı kısımlarında farklı roller benimsediği görülmüştür. Yönetici rolü en fazla grubun karşılanması ve yerleşimi kısmında görülürken, bilim merkezi eğitmenleri sunum ve gösterim yaparken öğretmenlerin daha ziyade katılımcı rolünü benimsedikleri tespit edilmiştir. Serbest zamanlarda ise öğretmenler en fazla kaydedici rolünü benimsemişlerdir. Ayrıca, öğretmenler bilim merkezinden elde ettikleri kazanımlar, bilim merkezinin alt yapısı, eğitmenler (eğitmen gösterimleri ve eğitmenlerin kişilik özellikleri), sergi üniteleri (sergi ünitelerinin tasarımları ve sürekli güncellenmeleri) ve serbest zaman hakkında düşüncelerini ifade etmişlerdir. Sonuç olarak öğretmenlerin sınıf gezilerine bakış açısına önem verilmesi gerekmektedir, çünkü öğretmenlerin bakış açıları bir sınıf gezisinin başarısını etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca, öğretmenler gezileri esnasında birçok farklı rolü benimsemelerine rağmen, rollerinin genellikle pasif olduğu görülmektedir. Hem öğretmen adaylarının hem de öğretmenlerin, kendi öğrencilerinin deneyimlerini kolaylaştırması bakımından bu tip okul dışı ortamlarda benimsedikleri rollerin önemi hakkında farkındalıklarının artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, hem bilim merkezi eğitimcilerinin hem de öğretmen yetiştiricilerinin, öğretmenlerin bu tip ortamlarda kullanabileceği pedagojik stratejileri öğrenebileceği mesleki gelişim programları geliştirmesi gerekmektedir. Ayrıca, ODTÜ Bilim Merkezi gibi okul dışı öğrenme ortamlarının sınıf gezisi planlanırken öğretmenlerle işbirliği yapabilecekleri etkili yollar bulması gerekmektedir. Bir sınıf gezisi düzenlenirken, okul dışı öğrenme ortamlarındaki eğitimciler ve eğitmenler öğretmenlerin kendilerinden ne beklediğini, öğretmenler de kendileri tarafından yapılması beklenenleri bilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine (1) teachers' perspectives on field trips to informal learning environments, (2) teacher roles during a field trip to the Middle East Technical University's Science Center (METU SC), and (3) teacher reflections on the field trip to the METU SC. Two different research designs, survey (N= 153) and case study (N=74), were used in two different stages. In stage one, teacher perspectives on field trips to informal learning environments were examined by using a survey design. In stage two, case study design was conducted to investigate teacher roles during a field trip to the METU SC and their reflections on the field trip. Participants were selected from the METU SC's reservation list conveniently for survey research design and purposefully for case study research design. Data were collected through survey, observations, and semi-structured interviews. The results of the survey revealed that a great majority of teachers consider field trip visitations as highly valuable educational experiences for their students. Most of them conducted field trips to informal learning environments (ILEs) twice a year or more, and they mainly conducted field trips to science centers. When planning a field trip to ILE, almost everything was arranged by them, and surprisingly they did not complain about this situation.“To what extent an informal learning environment will provide benefits for students”was considered as the top priority issue of teachers when planning a field trip to ILEs. Majority of the teachers also thought that students should be informed before the visit about the field trip setting, the field trip program, and the purpose of the visit. Even though most of the teachers claimed that they should supervise and facilitate the learning experiences of their students during an actual field trip, the most repetitive suggestion was getting an explainer for their students. In a similar manner, for teachers, getting feedbacks from students about the visit was more important than providing curriculum connection or making students share their experiences. The key emergent issues that currently prevent teachers from conducting more field trips to the METU SC were reported as time constraints, transportation, and science center's busy schedule. The results of the case study revealed that teachers adopted a variety of roles during an actual field trip to the METU SC, namely Superintendent, Information Provider, Information Seeker, Facilitator, Recorder, Participator, and Indifferent. Some of these roles had also sub-roles (e.g., technical directions giver, attention stimulator, controller, requester, technical assistant, and motivator were emerged as sub-roles of the major superintendent role). In terms of the parts of the visit, the most repetitive teacher role at the welcoming and accommodation part of the visit was superintendent. While teachers mostly adopted participator role during explainer demonstration part of the visit, recorder role was mostly adopted by teachers during free exploration part of the visit. Teachers also reflected their views on gains from science center, infrastructure of science center, explainer demonstrations and personalities of explainers, exhibits, and free exploration. The results of the study revealed that teacher perspectives on field trips need to be given special attention since their perspectives are of the important factors affecting the success of a field trip. In addition, even though teachers adopted many roles during a field trip to the METU SC, their roles generally remained passive. This must be paid attention by the educators of science centers and teacher educators. Both pre-service and in-service teachers need to be trained to be aware of the importance of their roles in informal learning environments in terms of facilitating students' learning experiences. For that purpose, educators are required to develop specific programs where teachers are able to learn unique pedagogical strategies to be used in ILEs. Besides, ILEs like the METU SC should find a way to establish a collaboration with teachers when planning field trips. Educators and explainers of science centers should know what teachers expect from them. Teachers should also know what science centers expect from them.