Basics of massive spin-2 theories
Kütleli spin-2 teorilerin esasları
  1. Tez No: 416722
  2. Yazar: ŞAHİN KÜREKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, kütleli spin-2 teorilerinin esasları çalışıldı. Genel görelilik kuramı çok küçük ve çok büyük ölçeklerde bazı sorunlara çözüm getirememektedir ve değişikliğe ihtiyacı vardır. Yayılan parçacık olan gravitona kütle vererek genel görelilik kuramını değiştirme yöntemine kütleli kütleçekim denir. İlk doğru kütleli kütleçekim teorisi Fierz ve Pauli tarafından yazılan doğrusal teoridir. Ancak daha sonra bu teorinin kütle sıfır limitinde genel göreliliğin fiziksel tahminleriyle örtüşmediği ortaya çıkmıştır. Teorinin kütle terimindeki bu süreksizliğe van Dam-Veltman-Zakharov (vDVZ) süreksizliği denir. Düzgün bir limitin alınması için kütlesiz teorinin ayar simetrisinin sürdürülmesi gerektiğini öngören Stueckelberg yöntemi kütleli kütleçekim teorisine uygulandığında bu süreksizliğin sebebinin kütlesiz limitte dahi kaynaktan ayrılmayan bir skalar parçacık olduğu görülmüştür. Daha sonra Vainshtein tarafından vDVZ süreksizliğinin doğrusal olmayan teori çalışıldığında ortadan kalkabileceği ileri sürülmüştür. Fakat doğrusal olmayan kütleli kütleçekim teorisinin Hamilton analizi yapıldığında teorinin içerisinde Boulware-Deser hayaleti ismi verilen ve fiziksel olmayan fazladan bir serbestlik derecesi barındırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, basics of massive spin-2 theories are studied. The theory of general relativity cannot explain some problems in very small and in very large scales and it needs a modification. The way of modifying general relativity by giving mass to the propagating particle graviton is called massive gravity. The first correct massive gravity theory is the linear theory written by Fierz and Pauli. However, later on it has been found that this theory does not match up with the physical predictions of general relativity in the zero mass limit. This discontinuity in the mass parameter of the theory is called the van Dam-Veltman-Zakharov (vDVZ) discontinuity. When the method of Stueckelberg providing to preserve the gauge symmetry of the massless theory to take a smooth limit is applied to the theory of massive gravity it was seen that the reason of this discontinuity was a scalar field which does not decouple from the source even in the massless limit. Later, it was proposed by Vainshtein that the vDVZ discontinuity may disappear by studying the non-linear theory. However, when the Hamiltonian analysis of the non-linear massive gravity theory was done it was understood that theory consists of an extra unphysical degree of freedom which is called the Boulware-Deser ghost.