An Escher aware pattern analysis: Symmetry beyond symmetry groups
Escher tarzı bezemelerin analizi: Simetri grupların ötesinde simetri
- Tez No: 416723
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SİBEL TARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Baz motiflerin tekrarlanması sonucunda oluşan bezemeler, zaman ve mekandan bağımsız olarak, kültür, sanat, bilim ve matematiği bağlamaktadır. Bu güne kadar, bezemelerin matematiksel modelleri ayrık simetri gruplarının ve permütasyonlar ile sınırlanmıştır. Bu tür çalışmalar tekrarlanmış yapıların mekanik yönlerine odaklanmış olup, bezemelerin sanatsal yönleri (ilgi çekici form ve renk permütasyonların aracılığıyla simetri kırma yöntemleri) ihmal edilmiştir. Escher'in sanatından esinlenerek, biz bezemelerin sadece klasik matematiksel özelliklerini incelemekle sınırlı kalmayıp, algı, estetik, sanat ve tasarımda daha da önemli olan özelliklerini araştırmaktayız. Bizim önerdiğimiz yeni yaklaşım, yapı çıkarma problemini içerik bastırma problemiyle değiştirmektir. İçeriğin bastırılması bezemelerin tekrarlama yapısına dair ipuçları ortaya çıkarır. İçeriği bastırılmış görüntüleri kullanarak tuhaf renk permütasyonları olan düzlemsel bezemelerin bile temel bölgeleri sağlam olarak çıkarılabileceğini göstermekteyiz. Üstelik, derin öğrenim araçlarını kullanarak, bizim içerik bastırma yöntemimizin simetri davranışının içeriğe bağlı, subjektif ve daha da önemlisi devamlı niteliğini kurma imkanını verdiğini gerçekleştirdiğimiz deneylerle göstermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Ornaments constructed by repeating a base motif, timeless and ubiquitous, link culture, art, science and mathematics. To this date, the mathematical study of the ornaments has been the study of discrete symmetry groups and permutations. As such, the study merely focuses on the mechanical side of repetition, ignoring the artistic aspects (symmetry breaking strategies via intriguing choices of form and color permutations) that make ornaments such bewildering objects. Taking our inspiration from Escher's art, we study all aspects of ornamental patterns not only considering the usual mathematical properties but also other idiosyncratic features that are often more important in perception, aesthetics, art and design and as well as in appreciating cultural heritage. Our novelty is to replace the structure extraction problem with a content attenuation or suppression problem. When content is suppressed, clues to the repetition structure emerge. We show that based on content-suppressed images, unit cells and fundamental regions of planar ornaments can be robustly extracted even for ornaments with peculiar color permutations. Moreover, using tools of deep learning, we perform key validation tests showing that our coding via content-suppression makes it possible to construct content-dependent, subjective and more importantly continuous characterizations of the underlying symmetry behavior.