Locating ems vehicles in general networks with an approximate queueing model and a metaheuristic solution approach
Acil tıbbi yardım araçlarının genel ağlarda yaklaşık bir kuyruk modeli ve sezgisel bir çözüm yaklaşımı ile lokasyonunun belirlenmesi
- Tez No: 416721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR, DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, müşteriye hizmet götüren acil tıbbi yardım servisleri olarak ambulansların en iyi lokasyonlarına karar verme problemi tartışılmıştır. Uzamsal ağlarda verilen ambulans lokasyon kararları sonucunda ortaya çıkan sistemin performans parametrelerini hesaplamak için Hiperküp Kuyruk Modeli (HKM) kullanılır. Geroliminis ve ekibi, HKM modelini genişletir ve Uzamsal Kuyruk Modeli (UKM) önerir. Bizim çalışmamız, UKM'nin genel ağlarda kullanılabilmesi için bir genişletme önerir. UKM modelinde kullanılan yakınsama yaklaşımlarının kalitesi sorgulanır, ve bu kalitenin değişimi, talep miktarının alanlara göre dağılımı, kuyruk sisteminin trafik yoğunluğu ve talep alanlarının ağ üzerindeki dağılımı gibi farklı ağ parametrelerine göre raporlanır. Bu çalışma her alana en fazla bir tane araç yerleştirme kısıtlamasını kaldırır. Genel ağlarda bunun etkisini raporlar. Kapalı bir ifadesi olmayan matematiksel model için sezgisel bir çözüm algoritması önerilir ve performansı raporlanır.
Özet (Çeviri)
In this study, problem of optimal location decision of ambulances as an server-to-customer Emergency Medical Service (EMS) vehicle is discussed. Hypercube queueing models (HQM) are employed to achieve performance measures significant to the location decision of EMS vehicles in spatial networks. Geroliminis et al(2009) extends HQM and propose Spatial Queueing Model(SQM). Our study proposes a generalization of SQM to be used in general networks. Quality of approximations inherit to SQM is questioned, and reported against various system spesific variables such as distribution of demand among regions, traffic intensity or distribution of demand regions over the area. Restriction of number of servers to be located per each location as one in the SQM model is relaxed. Effect of allowing multi servers per each location in general networks are reported. A metaheuristic algorithm (genetic algorithm) is proposed to solve the model for which no closed form expression exists and its performance is reported.