Bazı mikroalglerin gelişimi üzerine çinkonun, değişik sıcaklık ve tuzluluklara bağlı etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 35972
  2. Yazar: ÖZCAN YEGANE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
35 VI. ÖZET Eser miktarları besleyici etki gösterirken yokluğu ve fazlalığı mikroalgler için sınırlayıcı etki oluşturan Zn ve benzeri biyoaktif metallerin subletal konsantrasyonlarının belirlenmesinde diğer çevresel faktörlerin de etkisi ile oluşabilecek etki değişikliklerinin belirlenebilmesinin önemi büyüktür. Bu nedenle çalışmamızda farklı konsantrasyonlardaki Zn'nun sıcaklık (16°C ve 24°C) ve tuzluluk değişimlerinin bir mikroalg türü olan Tetraselmis spp. 'nin gelişimi üzerinde oluşturduğu etkiler incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca mikroalgler için Zn'nun toksik konsantrasyonunun belirlenmesi de amaç edinilmiştir. Denemeler sonucunda elde edilen bulgulara göre Tetraselmis türü mikroalg estuarinde (nehir ağzı) de yasayabilmekte ve 24 °C sıcaklıkta sıcaklık ve Zn konsantrasyonunun gelişime olumsuz yönde etki yaptığı izlenmektedir. Ancak tuzluluğun etkisi azaldığında Zn'nun inhibe edici etkisinin azalarak Zn'nun iyileştirici etkisi gözlenmiştir. Zn'nin iyileştirici etkisi sebebiyle Zn içeren guruplar kontrol gurubunu giderek asan yoğunluklar göstermişlerdir. Zn konsantrasyonu yükseldikçe tuzluluk azalımı karsısında görülen iyileştirici etki de nispeten azalmaktadır. Deniz suyunun içerdiği Zn miktarına ek olarak ortama 0.05 ppm Zn girişi olduğunda Tetraselmis spp'nin gelişimi için uyarıcı etki yapacağı, daha yüksek konsantrasyonlara doğru Zn konsantrasyonu artısı olduğunda uyarıcı etki giderek yerini sınırlayıcı erkiye bırakacak ve Tetraselmis' in yoğunluğunda bir düşüş eğilimi ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
36 VII'. SUMMARY It is very important to describe the changeble effects of environmental factors together with sublethal concentrations of bioactive metals which are nutritive as trace amounts while excess amounts or lacking them could be limiting on growth rate of microalgae. Therefore, in our study the mutual effect of different concentrations of Zn considering with temperatures (16° C & 24°C), and salinities on the growth of microalgae, Tetraselmis spp, have been determined. Additionally, the toxic concentration of Zn on microalgae was aimed to estimate. According to the results of our experiments, Tetraselmis spp can survive in estuarines as well as in marine environment, and interactions of temperature and Zn concentration disturbed the growth of this algae at 24° C. It has been observed that decrease in salinity increased the stimulative effects of Zn. Due to the stimulative effects of Zn on growth rate, the populations in the experiments had been well developed comparing control groups. Stimulative effects of decreasing salinity on the effects of Zn reduced relatively with increasing Zn concentration. Additional 0.05 ppm Zn to the natural concentrations of sea water had caused to increase on the growth of Tetraselmis spp., although the much higher concentrations such as 0.5 ppm became toxic.