PB+2 ağır metal stresi altındaki Pseudevernia furfuraceae liken türünde lakkaz enzimini kodlayan genin anlatım seviyelerinin belirlenmesi
Determination of the PB+2 capacity of laccase enzyme found in Pseudevernia furfuracea lichen species and laccase gene expression levels
- Tez No: 416745
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Endüstriyel faaliyetlerin gelişmesi ve beraberinde kentsel yaşamın hızla değer kazanması sonucu ortaya çıkan çevre kirliliği giderek ciddi bir sorun olmaya başlamıştır. Çevre kirliliği denilince akla ilk gelen kentsel yaşamın en büyük sorunlarından biri olan atık sulardır. Bu atık sulardaki bazı boyar maddelerin içerdiği ağır metal iyonları ve bu ağır metal iyonlarının toprak yoluyla içme sularına karışmasıdır. Bunun sonucunda insan sağlığını tehdit eden sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Endüstriyel faaliyetler sonucunda oluşan atık sular ve bunların çevre dostu yöntemlerle arıtılması oldukça maliyetli ve zaman alıcıdır. Bu tür atık suların arıtılmasında kullanılan kimyasal çöktürme, ozonlama, iyon değişimi gibi alışılagen yöntemler pahalı ve zaman alıcı olmakla beraber aynı zamanda arıtma sonucu yeni kirleticilerin ortaya çıkması gibi nedenlerden dolayı kullanışlı ve ekonomik de değildirler. Bu tür sorunlara alternatif bir çözüm yolu üreten lakkaz enzimi, çeşitli bitki, böcek, bakteri, fungus türlerinden elde edilebilmektedir. Üzerinde çalışılan bu tez kapsamında Pb+2 ağır metal stresi altındaki Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf liken türüne ait örneklerin farklı parametrelere karşı biyogiderim kapasitesi, lakkaz enzim aktivitesi tayini ve lakkaz enzim kodlayan genin anlatım seviyelerinin mRNA düzeyinde belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Ankara Üniversitesi Moleküler biyoloji Laboratuvarlarında tamamlanmış olup gen ekspresyon çalışmaları son yıllarda yaygınlaşan Real-Time PCR tekniği kullanılarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The environmental pollution which has appeared as the result of the developments of the industrial activities and together with rapid valuation of urban life has gradually begun a serious problem. The first thing remembered when said environmental pollution is sewage. That is the heavy metal ions which have been had by some dyer materials in sewage and the merging of heavy metal ions to drinking water by means of soil. At the result of that the health problems which threaten human health have been appearing. The usual methods, like precipition, ozone treatment, ion exchange which are used in treating of that kind of sewage are expensive and time-consuming, and they are not also practical because of the reasons of coming out new polluters at the end of the treating. Laccase enzyme producing an alternative solution to that kind of problems can be obtained from various kinds of plant, insect, bacteris, fungus. In the covering of that thesis studied on it, it is aimed the detoxification capacity against different parameters of examples belonging to the species of Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf which is under the stress of Pb+2 heavy metal, the determination of laccase enzyme activity and to determine the stating levels of the gene at the degree of mRNA which codes laccase enzyme. Our studying has been completed at The Molecular Biology Laboratory of Ankara University and the studies of gene expression have been realized by using Real Time PCR technique.