Biyokütle bitkilerinin fitoekstraksiyonu ile ağır metal kirliliği altındaki marjinal toprakların ıslahı ve biyoenerji üretimi
Remediation of marginal soils contaminated with heavy metals and bioenergy production through phytoextraction by biomass plants
  1. Tez No: 934088
  2. Yazar: MUAMMER EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Enerji, Ziraat, Biotechnology, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Mevcut araştırma; dallı darı (Panicum virgatum L.) ve dev kral otu (Pennisetum hybridum) türlerinin, kadmiyum (Cd), kurşun (Pb) ve nikel (Ni) ağır metalleri ile kirlenmiş marjinal topraklardaki fitoektraksiyon kapasitelerini belirlemek ve bu koşullarda yetiştirilen biyokütlenin, biyoenerji dönüşüm potansiyellerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Amik Ovası ekolojik koşullarında 2021-2022 yıllarında saksı denemesi olarak tamamlanan çalışmada, Alamo dallı darı çeşidi ve Paraiso dev kral otu çeşitleri klon ve çelikle çoğaltılarak kullanılmışlardır. Bitkiler tesadüf blokları deneme deseninde Cd, Pb ve Ni ağır metallerinin 4 farklı dozu ile kirletilmiş toprakta, 2 yıl süre ile yetiştirilmiştir. Araştırma süresince ağır metal kaynaklı letal etki ortaya çıkmamış, bitkiler yüksek ağır metal dozlarında dahi tüm fenolojik dönemlerini tamamlamışlardır. Dev kral otu türünün toprak üstü/kök biyokütlesinde 1251.9/1307.7 ppm Cd, 11584.2/8439.4 ppm Pb ve 3482.8/11005.4 ppm Ni birikimi saptanmış ve translokasyon faktörü (TF) Cd: 0.95, Pb: 1.37 ve Ni: 0.32 olmuştur. Dallı darı türünde ise 290.7/947.9 ppm Cd, 9426.6/7115.8 ppm Pb ve 3260.4/13056.8 ppm Ni ekstraksiyonu belirlenirken TF değerleri Cd: 0.31, Pb: 1.32 ve Ni: 0.25 olmuştur. TF değerleri her iki türün de Pb fitoekstraksiyonu ve Ni fitostabilizasyonuna uygun olduğunu ortaya koymuştur. Dallı darı türünde 240.0 adet/sap sayısı belirlenmiştir. Dev kral otu en yüksek bitki boyu 150 mg kg-1 Pb uygulamasında 155.7 cm olmuş, 300 mg kg-1 Pb dozu ise dallı darı bitki boyu için stres oluşturmuştur. Dev kral otu en yüksek biyokütle verimi 150 mg kg-1 Pb dozunda 88.4 t ha-1 iken, aynı uygulama kombinasyonunda dallı darı için 67.6 t ha-1 biyokütle verimi saptanmıştır. Dallı darı ve dev kral otu türleri 300 mg kg-1 Pb dozunda en yüksek kök verimlerini oluşturmuş ve bu değer dallı darı türü için 7.6 t ha-1 olmuştur. Dev kral otu için 150 mg kg-1 Pb uygulamasında 61.5 t ha-1 toplam yapısal karbonhidratın, çevrim teknolojileri sonucu 11.6 t ha-1 biyoetanole dönüşeceği hesaplanmıştır. Aynı uygulama kombinasyonunda dev kral otu biyokütlesinden 56073,3 m3 ha-1 biyogaz üretimi gerçekleşirken, dallı darı türü Cd kontrol parselinde 54192,4 m3 ha-1 biyogaz üretimi saptanmış ve artan Cd dozları biyogaz veriminde düşüşe yol açmıştır. Dallı darı biyokütlesi 2 ve 4 mg kg-1 Cd dozlarında 17.2 MJ kg-1 ısıl değer üretirken, dev kral otu için 150 mg kg-1 Pb uygulamasında 16.9 MJ kg-1 ısıl değer saptanmıştır. Dev kral otu ve dallı darı biyogaz ürünlerinin elektrik enerjisi (sırası ile 336439.9 kWh ha-1 ve 325154.3 kWh ha-1) diğer biyoenerji çeşitlerinden üstün bulunmuştur. Araştırma sonuçları; dev kral otu ve dallı darı türlerinin ağır metal uygulamalarının yüksek dozlarında bile yüksek biyokütle ve biyoenerji çıktısı üretebildiklerini, dolayısı ile marjinal alanların fitoekstraksiyon yoluyla ıslahı yanında biyoenerji amaçlarıyla her iki türün de tarımlarının yapılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to determine the phytoextraction capacities of switchgrass (Panicum virgatum L.) and Napier grass (Pennisetum hybridum) in marginal soils contaminated with cadmium (Cd), lead (Pb), and nickel (Ni), and evaluate the bioenergy conversion potential of the biomass grown under these conditions. The study was completed as a pot experiment under the ecological conditions of the Amik Plain between 2021 and 2022. The Alamo switchgrass variety and Paraiso Napier grass varieties were propagated via cloning and cuttings. The plants were grown for two years in soil contaminated with four different doses of Cd, Pb, and Ni using a randomized block design. Throughout the study, no lethal effects due to heavy metal contamination were observed, and the plants completed all their phenological stages even under high heavy metal doses. In Napier grass, the accumulation of Cd, Pb, and Ni in the aboveground/root biomass was recorded as 1251.9/1307.7 ppm Cd, 11584.2/8439.4 ppm Pb, and 3482.8/11005.4 ppm Ni, respectively, with translocation factor (TF) values of Cd: 0.95, Pb: 1.37, and Ni: 0.32. For switchgrass, Cd, Pb, and Ni extraction levels were determined as 290.7/947.9 ppm Cd, 9426.6/7115.8 ppm Pb, and 3260.4/13056.8 ppm Ni, with TF values of Cd: 0.31, Pb: 1.32, and Ni: 0.25. The TF values indicated that both species were suitable for Pb phytoextraction and Ni phytostabilization. The number of tillers per plant in switchgrass was initially 240.0 tillers per plant. The tallest Napier grass plants (155.7 cm) were observed under the 150 mg kg⁻¹ Pb treatment, whereas 300 mg kg-1 Pb caused stress in switchgrass, reducing plant height. The highest biomass yield for Napier grass was 88.4 t ha-1 under the 150 mg kg⁻¹ Pb dose, while switchgrass achieved 67.6 t ha-1 under the same treatment. At a 300 mg kg⁻¹ Pb dose, both species produced their highest root yields, with switchgrass reaching 7.6 t ha⁻¹. In Napier grass, a total structural carbohydrate yield of 61.5 t ha⁻¹ under the 150 mg kg⁻¹ Pb treatment was estimated to produce 11.6 t ha-1 of bioethanol through conversion technologies. Under the same treatment, Napier grass biomass yielded 56073.3 m³ ha-1 of biogas, while switchgrass in the Cd control plot produced 54192.4 m³ ha-1 of biogas. Increasing Cd doses resulted in a decline in biogas yield. Switchgrass biomass produced a calorific value of 17.2 MJ kg-1 at 2 and 4 mg kg-1 Cd doses, whereas Napier grass reached 16.9 MJ kg-1 under 150 mg kg⁻¹ Pb treatment. The electrical energy potential from biogas products of Napier grass (336439.9 kWh ha-1) and switchgrass (325154.3 kWh ha⁻¹) was found to be superior to other bioenergy sources. The results of this study demonstrated that both Napier grass and switchgrass can produce high biomass and bioenergy outputs even under high heavy metal applications. Therefore, beyond remediating marginal lands through phytoextraction, these species can also be cultivated for bioenergy purposes.