Bazı çarpık-normal dağılımların teorik olarak incelenmesi ve uygulamaları
Investigating the theoretical properties of some skew-normal distributions and its applications
- Tez No: 416765
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRDAL ŞENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, literatürde verilen bazı çarpık normal dağılımların matematiksel ve istatistiksel özelliklerini inceleğeceğiz. İlk olarak, Azzalini'nin çarpık-normal dağılımı tanıtılacaktır (Azzalini 1985). Daha sonra, genelleştirilmiş çarpık-normal, alfa-çarpık-normal, genelleştirilmiş alfa-çarpık-normal, Balakrishnan çarpık-normal, genelleştirilmiş Balakrishnan çarpık-normal, iki parametreli Balakrishnan çarpık-normal ve çok değişkenli çarpık-normal dağılımları incelenecektir. Ayrıca, bu dağılımların olasılık yoğunluk fonksiyonlarının grafikleri farklı parametre değerleri için Matlab paket programı yardımıyla çizdirilmiştir. Tezin uygulama bölümünde ilk olarak gerçek bir veri seti kullanılmış ve bu veri seti genelleştirilmiş çarpık-normal dağılım kullanılarak modellenmiştir. İkinci uygulama olarak, çarpık-normal dağılımdan rasgele sayılar üretilmiş ve bir örnek teşkil etmesi için üretilen veriler çarpık-normal dağılım kullanılarak modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the mathematical and the statistical properties of some skew normal distributions given in the literature. We first introduce Azzalini's skew- normal distribution (Azzalini 1985). Then, we consider skew-generalized normal, alpha-skew-normal, generalized alpha-skew-normal, Balakrishnan skew-normal, generalized Balakrishnan skew-normal, two-parameter Balakrishnan skew-normal and multivariate skew-normal distributions. We also give the plots of these distributions for different parameter values by using Matlab package programme. In the application part of the thesis, we first fit skew-generalized normal distribution to a real data set. As a second application, we generate random numbers from skew-normal distribution and fit skew-normal distribution to this data set just for an illustration.