Lognormal dağılımlarının ortalamaları eşitliği için hesaplamalı yaklaşım testine dayalı yeni bir test istatistiği
A new test statistic based on computational approach test for equality of lognormal distributions
- Tez No: 566242
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Log-normal dağılım, sürekli olasılık dağılımları ailesinin bir üyesi olup pozitif ve sağa çarpık verileri modellemede kullanılmaktadır. Biyoloji, tıp, kimya, ekonomi ve sosyal araştırmalar olmak üzere pek çok alanda birçok uygulaması bulunmaktadır. Uygulamalı istatistiklerde karşılaşılan en genel problem ise ikiden fazla log-normal dağılan grubun ortalamalarının karşılaştırılmasında yaşanmaktadır. Genel olarak bu durumlarda kullanılan klasik ANOVA F testi, grupların varyanslarının eşit olmadığı durumlarda yüksek I.tip hata oranına sahip olmaktadır. Son zamanlarda, birçok araştırmacı bu problemi çözmeye yönelik farklı birçok metot geliştirmiştir. Bu çalışmada, ikiden fazla log-normal dağılan grubun ortalamalarının karşılaştırılmasında kullanılacak, profil olabilirlik oran testine dayalı bazı testler önerdik. Simülasyon çalışmalarında, önerdiğimiz yaklaşımlar ile var olan birkaç yöntemi farklı grup sayıları ve örnek büyüklükleri için karşılaştırdık. Sayısal sonuçlardan, önerdiğimiz metotların I.tip hata ve testin gücü açısından performanslarının diğer yöntemlere göre biraz daha iyi olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The log-normal distribution is a member of continuous probability distributions family that is used for modeling positive and right-skewed data. This distribution has many applications in many fields such as biology, medicine, chemistry, economics and human behavior researches. A very common problem in applied statistics is to compare the means of several log-normal distributions. By using log-transformation version of data the classical ANOVA F-test can be used for this problem. However, the classical ANOVA F-test has high Type I error rate when the variances of groups are not equal. Recently, many researchers proposed a lot of methods for this problem. In this study, we proposed some tests based on the profile likelihood ratio test for comparing the means of several log-normal distributions. In simulation study, we compared the proposed approach with the existing methods for various values of number of groups and sample sizes. Numerical results show that the proposed method performs quite well against the other methods in terms of the estimated Type I error rate and power.