Effect of estimation in goodness-of-fit tests
Uyum iyiliği testlerinde tahmin edicilerin etkisi
- Tez No: 255357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İstatistiksel analizlerde, parametrik yöntemler uygulanırken dağılımla ilgili varsayımlara ihtiyaç duyulur. Doğru istatiksel çıkarımlar için dağılımla ilgili varsayımların geçerli olması gerekmektedir. Uyum iyiliği testleri dağılımla ilgili varsayımların geçerliliğini kontrol etmek için kullanılır. Bazı uyum iyiliği testlerini uygulamak için bilinmeyen kitle parametreleri tahmin edilir. Eğer bilinmeyen kitle parametreleri tahminleyiciler ile yer değiştirilirse, test istatiklerinin sıfır dağılımları karmaşık hale gelebilir veya bilinmeyen parametreye bağlı olabilir. Bu da testin kullanımını sınırlamaktadır. Sıfır hipotezindeki dağılım konum-ölçek tipinde bir dağılım ise, parametrelerden etkilenmeyen uyum iyiliği testleri kullanılabilir. Konum-ölçek tipinde uyum-iyiliği testleri için parametre tahminine gerek yoktur. Fakat bu tür testlerin bazılarında yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, çeşitli tahmin yöntemleri ve yaklaşım teknikleri kullanılarak tek değişkenli dağılımlardan gelen tam ve sansürlü örneklemler ve iki değişkenli normal dağılımdan gelen tam örneklemler için uyum iyiliği testleri hesaplanmıştır. Tahminleyicilerin uyum iyiliği testlerine etkisini saptamak için uyum iyiliği testlerinde alternatif dağılım olarak kullanılan birçok çarpık ve simetrik dağılıma karşı benzetimle elde edilmiş güç özellikleri incelenmiştir. Bu tezin başlıca amacı değişik tahmin yöntemleri ve yaklaştırma teknikleri kullanarak uyum iyiliği testlerini değiştirmek ve sonucunda tahminleyicilerin bu testlerin güç performanslarına etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
In statistical analysis, distributional assumptions are needed to apply parametric procedures. Assumptions about underlying distribution should be true for accurate statistical inferences. Goodness-of-fit tests are used for checking the validity of the distributional assumptions. To apply some of the goodness-of-fit tests, the unknown population parameters are estimated. The null distributions of test statistics become complicated or depend on the unknown parameters if population parameters are replaced by their estimators. This will restrict the use of the test. Goodness-of-fit statistics which are invariant to parameters can be used if the distribution under null hypothesis is a location-scale distribution. For location and scale invariant goodness-of-fit tests, there is no need to estimate the unknown population parameters. However, approximations are used in some of those tests. Different types of estimation and approximation techniques are used in this study to compute goodness-of-fit statistics for complete and censored samples from univariate distributions as well as complete samples from bivariate normal distribution. Simulated power properties of the goodness-of-fit tests against a broad range of skew and symmetric alternative distributions are examined to identify the estimation effects in goodness-of-fit tests. The main aim of this thesis is to modify goodness-of-fit tests by using different estimators or approximation techniques, and finally see the effect of estimation on the power of these tests.