1999 Düzce depremi sonrası Bolu kent merkezindeki hasar dağılımı ile sismik hızlardan elde edilen zemin sınıflamasının karşılaştırılması
Comparison between the building damage distribution in Bolu city centre after the 1999 Düzce earthquake and soil classification obtained from the seismic velocities
  1. Tez No: 416801
  2. Yazar: ELNAZ KARIMI MAZIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL BAŞOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
12 Kasım 1999 tarihinde, Türkiye'nin kuzeybatısında, 7.2 büyüklüğünde, Düzce depremi gerçekleşmiştir. Bu deprem çok sayıda can ve mal kaybına neden olmuştur. Deprem nedeni ile oluşan hasarlar, odak mesafesi, büyüklük, süre, kaynak mekanizması ve deprem dalgalarının frekansı gibi deprem parametrelerinden etkilenmektedir. Bunun yanında, zemin koşulları da bina hasarlarında önemli rol oynamaktadır. Bu etkiyi göstermek amacıyla, Bolu kenti imar alanında kırılma yöntemi ile S-dalgasının iki-boyutlu ters çözümü yapılmıştır. Zeminin dinamik özellikleri, toplam 9794 metre uzunluğunda 141 sismik kırılma profil ile incelenmiştir ve S-dalga hızına bağlı olarak zemin sınıflandırılması yapılmıştır. S-dalga hızı, düşük hız zonunun kalınlığı ile bina hasar dağılımları arasında ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Düzce earthquake of 12th November 1999 caused serious damage and loss of life in the town of Bolu. Earthquakes, is affected by earthquake parameters such as focal length, size, duration, source mechanism and frequency of seismic waves. Furthermore, ground conditions play an important role in the building damage. In order to show this effect, the two-dimensional inversion of S-wave refraction method was carried out. Dynamic properties of soil, were examined over 141 refraction profile with the total length of 9794 m and soil classification is made depending on the S-wave velocity. A good correlation was found among the S-wave velocity, the thickness of low-velocity layer and distribution of building damage.