Rezene (Foeniculum dulce Miller) uçucu yağının verimine ve bileşimine partikül boyutunun etkisi
Effects of particul size on the yield and composition of fennel (Foeniculum dulce Miller) essential oil
  1. Tez No: 416802
  2. Yazar: CANAN BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, tatlı rezene (Foeniculum dulce Miller) tohumları öğütülerek elde edilen 5 farklı boyuttaki partiküllerin, uçucu yağın verimine ve bileşimine etkisi araştırılmıştır. Materyal olarak, Burdur'un Gölhisar ilçesinde 2010 ve 2011 yıllarında yetiştirilip hasat edilen rezene tohumları kullanılmıştır. Tohumlar öğütüldükten sonra elek analizi yapılarak beş farklı partikül boyutunda (1,4mm) sınıflandırılmıştır. Öğütülmüş rezeneden su destilasyonu yöntemi ile her fraksiyonun uçucu yağı elde edilmiş ve analizler bu yağlar üzerinde yapılmıştır. Rezenede uçucu yağ oranları partikül boyutu arttıkça sırasıyla % 5,94; 5,15; 2,84; 1,74; 1,24 bulunmuştur. Fraksiyonlara göre, en çok uçucu yağ 2010 yılı hasatı rezene tohumunda
Özet (Çeviri)
The aim of this study, although it varies according to material, obtained by applying called size reduction process (crushing, cutting, chopping, mincing, grinding) also to the fennel seed processing certain size in the particles, to investigate the effect of the essential oil yield and composition. Fennel seeds, harvested from Gölhisar/Burdur/Turkey, is most important fennel culture area, in 2010 and 2011 were used as material. After grinding and sieving analysis in the same conditions in five different particle sizes ( 1.4m) and the water distillation of classified materials, methods derived essential oils and analysis was performed on these oils . The yield of essential oil of fennel seeds milled result of applying water distillation method in the study of different particle size and distribution of essential oil compounds was investigated. The particle size fennel essential oil rates increased respectively 5.94; 5.15; 2.84; 1.74; 1.24 %. According to the fractions , the most essential oil of fennel seed harvest of 2010 were identified in fraction of < 300μm ( 6.06 %) , the least fat fennel seed harvest of 2011were identified in fraction of 1.4mm < ( 1.18 %). Furthermore , 16 volatile aroma components were found in all fractions . 15 essential oil components were determined in fraction of particle size < 300μm and 300-710μm , the essential oil components have been identified in other larger particle sizes is 16 pieces. Statistical evaluation of analysis results, whereas the harvest year causes no difference in the yield and composition of the essential oil , particle size has been shown to have an effect on essential oil yield and composition.