Bitkisel yağlara bulaşan di-2-etil hekzil fitalatın (DEHP) destilasyon koşullarının belirlenmesi
Determination of distillation conditions of di-2-ethylhexyl phthalate (DEHP) contaminant in vegetable oils
  1. Tez No: 416804
  2. Yazar: BEYZA GELMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Plastik gıda ambalajlarında kullanılan ve plastiklere yumuşatıcı olarak katılan fitalatlardan (fitalik asit diesterleri) en bilineni olan DEHP, bitkisel yağlara kolaylıkla bulaşabilmekte ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Metodolojiye yönelik yapılan çalışmalardan farklı olarak DEHP'in yağdan uzaklaştırılması için destilasyon koşullarının belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışmada; moleküler destilasyon ünitesi kullanılarak destile edilen fındık zar yağının DEHP ve mineral yağ miktarında gerçekleşen azalma ve bu aşamada fındık zar yağının oksidatif stabilitesinde meydana gelen değişimler gerek tokoferol analizi ile gerekse ransimat testi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Fındık zar yağının DEHP miktarının 30.41±0.01 ppm'den 1.5 ppm'in altına düşebildiği en yüksek basınç olan 3 mbar'da en düşük sıcaklık olan 220°C'daki destilasyon işlemi ile; toplam tokoferol miktarı başlangıç değerine göre %46.29 oranında azalma göstererek 419.24 ppm'e kadar muhafaza edilmiştir. Bu koşullarda mineral yağ içeriği de 10 ppm'in altındadır. En uzun oksidasyon da 3 mbar 220°C'da 18.19±0.77 saatte gerçekleşmiştir. Buna göre DEHP'in yağdan uzaklaştırılması için en uygun destilasyon koşullarının 3 mbar basınç ve 220°C sıcaklıkta yapılan moleküler destilasyon işlemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most known phthalate, DEHP (di-2-ethylhexyl phthalate) which is often added as PVC plasticizer in plastic food packaging, could easily contaminate to vegetable oils and negatively affects human health. Differing from the methodology intended studies, this study aims to determine the distillation conditions required for removal of DEHP and mineral oil from hazelnut skin oil which was distilled by molecular distillation unit, and to determine the variations in oxidative stability of hazelnut skin oil through using both tocopherol analysis and rancimat test. Through the distillation process of hazelnut skin oil at the highest pressure of 3 mbar and the lowest temperature of 220°C at which DEHP amount would decrease from 30.41+0.01 ppm to less than 1.5 ppm, the total tocopherol amount decreased by 46.29% compared to its initial value and preserved till 419.24 ppm. Under these conditions mineral oil content is less than 10 ppm. The longest oxidation has occurred at 3 mbar 220°C and 18.19±0.77 hour. According to these values, it is concluded that the most appropriate distillation conditions for removal of DEHP and mineral oil from hazelnut skin oil is 3 mbar pressure and 220°C temperature.