Eskişehir ili tarım işletmelerinde traktör kullanımının ekonomik analizi
The economic analysis of use of tractor in farms in Eskisehir province
- Tez No: 416805
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Traktörün etkin kullanımı için işletmelerde traktör kullanım koşullarının araştırılması gerekmektedir. Bu amaçla hazırlanan“Anket Formu”Eskişehir'de traktör sahibi 122 işletmeci ile doldurulmuş ve analiz edilmiştir. İşletmeler 2 grupta incelenmiş; I. grup işletmeler (1-259da), II. grup işletmeler (260da ve üzeri) ve tüm işletmelere ait ortalamalar belirlenmiştir. Traktör başına düşen masrafların; %19,07'si sabit, %80,93'ü değişken masraflardan oluşmaktadır. Traktörlerin yeni değeri ve yaşının bağımsız değişken olarak, toplam değer kaybının bağımlı değişken olarak alındığı üstel tipte fonksiyona göre; ilk yıl oluşan değer kaybı; traktör yeni değerinin %14,64'üdür. Traktörlerin yeni değerinin %4,70'i amortisman, %0,20'si koruma, %0,11'i sigorta ve %1,78'i tamir-bakım masrafları olarak bulunmuştur. Farklı modellemelere göre; I. grup işletmelerde traktör kullanımının en yoğun olduğu nisan ayında 1 traktörü 4 işletmenin ortak kullanabileceği anlaşılmıştır. II. grup işletmelerde nisan ayında 2 işletmenin bile ortak traktör kullanamayacağı belirlendiğinden, arazi büyüklüğü açısından traktör sahipliğinin uygun olduğu değerlendirilmiştir. Traktör sahipliği ile kiralamanın masraflar açısından karşılaştırılmasında genel olarak traktöre sahip olmak avantajlıdır. Parkın yenilenme ihtiyacı belirlenmiştir. Parkın yenilenmesi ile azalması beklenen traktör masrafları, traktör sahipliğini daha avantajlı duruma getirebilecektir.
Özet (Çeviri)
It seems necessary to research of the conditions of tractor use for effective usage of tractor. The survey forms that were prepared for this purpose have been filled by 122 farmers who were tractor owners and have been analyzed. The farms were evaluated as I. group farms (1-259da) and II. group farms (260da&greater). The total cost each tractor is composed of constant costs (19.07%), and variable costs (80.93%). According to the exponential function type when the tractor's age and the value of a new were taken as independent variable, and the depreciation as the dependent variable; first year depreciation was calculated as 14.64% of the price of a new tractor. It was found that the price of a new tractor consists of, 4.70% depreciation, 0.20% protection, 0.11% insurance and 1.78% the repair-maintenance costs. According to different modellings, it was found that 1 tractor could be used in common by 4 farms in April in which the tractors was being used more intensely in I. group farms. As it was determined that 1 tractor could not be used in common by even 2 farms in April, it was considered that it might be suitable to have tractors belong themselves in II. group farms. When compared ownership with rental in terms of costs, having a tractor generally seems advantageous. Renewal need of the park was identified. Costs of tractors are expected to decrease with the renewal of the park, and consequently will render the ownership of a tractor more advantageous.