Eskişehir ili tarım İşletmelerinde tarımsal kredi kullanımının ekonomik analizi
The economic analysis of usage of farm credit at farms: The case of Eskisehir
  1. Tez No: 386411
  2. Yazar: MEHMET ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmada Eskişehir ilinde zirai kredi kullanan, tarım işletmelerinin ekonomik analizi yapılmıştır. Araştırma materyalini tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle 117 tarım işletmesinden anket yoluyla toplanan veriler oluşturmuştur. Örnek işletmeler işletme büyüklüklerine göre 3 tabakaya (0-100 da, 101-220 da, 221 da üstü) ayrılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre incelenen işletmelerde aktif sermaye içinde çiftlik sermayesinin oranı %68,81, işletme sermayesinin oranı %31,19'dur. Gayrisafi üretim değerinin %80,40'ını bitkisel üretim değeri, %19,60'ını hayvansal üretim değeri oluşturmaktadır. İşletmelerde elde edilen toplam aile gelirinin %96,21'i tarımsal gelir, %3,79'u tarım dışı gelirdir. İşletmeler genelinde sermayenin %88,27'si öz sermayeden, %11,73'ü ise yabancı sermayeden meydana gelmektedir. İncelenen işletmeler son beş yılda %58,27 oranında kısa vadeli, %41,73 oranında ise orta ve uzun vadeli kredi kullanmışlardır. Bu kredilerin %38,26'sı sübvansiyonlu kredidir. Sübvansiyonlu krediler içinde %38,88 ile tarımsal mekanizasyon kredileri ilk sırada gelmektedir. İşletmelerin %70,94'nün tarım için yapılandırılmış kredi kartı kullandığı, ayrıca işletmelerin %9,4'nün borçlarını zamanında ödeyemedikleri belirlenmiştir. Üreticilerin kullandıkları kredilerin temerrüde düşmesine neden olabilecek faktörlerin belirlenmesi amacıyla lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda ekonomik rantabilite oranı, kredinin vadesi ve kaldıraç oranı değişkenlerinin kredi ödenebilirliğinde belirleyici oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to make economic analysis of farms at Eskisehir which used agricultural credit. Research materials for this study were gathered from the data collected via the responses to a questionnaire of 117 farms which were selected by stratified random sampling method. Sample farms were separated into three groups (0-100 da, 101-220 da, 221+ da) according to their sizes. Research results showed that farm capital ratio was 68,81%, working capital ratio was 31,19 % in active capital at surveyed farms. 80,40 percent of gross production value consisted of plant production while the remaining 19,60 percent composed of animal production. The agricultural and non-agricultural income were 96,21 and 3,79 percent of the total family income respectively. In general, 88,27 percent of the farms' capital stock was equity while the 11,73 percent was foreign capital. Investigated farms used 58,27% short-term and 41,73% medium and long-term credit in the last five years, 38,26 percent of which was subsidized. Agricultural mechanization credits came first with the share of %38,88 among the subsidized credits. It was concluded that 70,94% of farms used credit cards specialized for agriculture and 9,4% of farms were not able to make their reimbursements in time. Logistic regression analysis was done to determine the factors leading to credit defaults. On the basis of the analysis of this research, economic profitability ratio, credit maturity and leverage ratio variables were found to be deterministic factors on the reimbursement of credits.