Bazı Eulecaniinae (Hemiptera:Coccidae) türlerinde gelişme dönemlerinin tanımlanması üzerine araştırmalar
Investigations on description of immature stages of some Eulecaniinae (Hemiptera:Coccidae) species
  1. Tez No: 416811
  2. Yazar: GORDANA DUROVIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Coccidae türlerinin teşhisinde sadece ergin dişi karakterlerin kullanılması, bazı sorunlara sebep olmaktadır. Bu çalışmada Ankara ilinde bulunan Euleaniinae (Hemiptera: Coccidae) altfamilyasına bağlı türlerden Eulecanium cerasorum (Cockerell), E.ciliatum (Douglas), E. tiliae (Linnaeus), Palaeolecanium bituberculatum (Signoret), Physokermes piceae (Schrank), Rhodococcus perornatus (Cockerell ve Parrott) ve Sphaerolecanium prunastri (Fonscolombe)'nin nimf dönemleri incelenerek, morfolojik tanımları ve çizimleri yapılmıştır. Çalışma sonuçlarından yararlanılarak birinci, ikinci dönem (dişi, varsa erkek) teşhis anahtarları oluşturulmuştur. Bu türler dışında Coccidae familyasının tip türü olan Coccus hesperidum L.'un gelişme dönemleri de inceleyerek morfolojik karakterleri belirlenmiştir. Böylece, bu türlerin tanımlanmasında ergin dişi dışında nimf dönemlerinden de faydalanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of adult female for the determination of Coccidae species creates several problems. In this paper, different nymph stages belonging to the subfamily of Eulecaniinae (Hemiptera: Coccidae), namely Eulecanium cerasorum (Cockerell) , E. ciliatum (Douglas), E. tiliae (Linnaeus), Paleolecanium bituberculatum (Signoret), Physokermes piceae (Schrank), Rhodoccus perornatus (Cockerell & Parrott) and Sphaerolecanium prunastri (Fonscolombe) from Ankara districts have been examined. Nymph morphological characters of these species were described and illustrated. Keys for determination were made for first stages and second stage of female and male. Furthermore, the nymph stages morphology of the Coccidae family type species Coccus hesperidium L. was described. The results show that nymph stages not only accurately describe adult female, but also that they are useful for the determination of soft scale species.