Triploid karpuz tohumlarının çimlenme kapasitesinin tohum uygulamaları ile teşvik edilmesi
Enhancing the triploid watermelon seed germination with seed treatments
  1. Tez No: 416810
  2. Yazar: MERVE KİREMİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, triploid karpuz tohumlarına (Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai) ait Bonny, Pixie ve Estel Deluxe çeşitlerinin çimlenme kapasitelerinin tohum uygulamaları ile teşvik edilmesi amacıyla 2014-2015 yılları arasında Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Tohum Bilimi Laboratuvarında yürütülmüştür. Araştırmanın 3 aşaması bulunmaktadır. İlk aşamada tüm çeşitlere, tohum kabuğunu aşındırmak ve/veya tohumda O₂ miktarını artırmak amaçlarıyla çeşitli uygulama kombinasyonlarından oluşan, her çeşit için 3 x 25 (tekerrür x tohum) bulunan 9'ar uygulama yapılmış örnek, tohum kağıdında çimlenme testiyle, birbirleri ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. İlk aşama sonucunda Bonny çeşidi için, G uygulaması (Zımpara kağıdında kaplama kazanında 24 saat aşındırma + 1:2:2.5 oranlarında tohum: perlit: su karışımında 24 saat, 25°C'de tutma) , Pixie çeşidi için D uygulaması (-80 °C'de 24 saat + 40 °C de 4 saniye + %1 H₂O₂ 'de 16 saat tutma) , Estel Deluxe çeşidi için B uygulaması (Zımpara kağıdı içinde kaplama kazanında 24 saat aşındırma + % 2 H₂O₂'de 25 °C'de 16 saat tutma) en olumlu sonucu vermiştir. İkinci aşamada, her çeşidin ilk safhasında en başarılı sonucu veren uygulama viyollerde fide testiyle kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Son aşama olan depolama aşamasında, 3 x 15 (tekerrür x tohum) 'er örneklere uygulamalar yapıldıktan sonra 30 ve 60 günlük depolamanın ardından, viyollerde fide testi yapılarak tohumların uygulama sonrası depolanmasının etkileri gözlemlenmiştir. Kullanılan tohumların, başlangıç çimlenmelerinin çok yüksek (%92-93 oranında) olmasından kaynaklı, denemede uygulamaların kayda değer etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of enhancing the seed germination of Bonny, Pixie and Estel Deluxe varieties of triploid watermelon (Citrullus lanatus Thunb. Matsum. & Nakai) seeds by various seed treatments in Seed Technology Laboratory of Ankara University Horticulture Department between 2014-2015. The research was constituted by three stages. In the first stage, 9 combined treatments with the aim of mechanically scarifying the seed coat and/or increasing O₂ levels, for each variety with 3 x 25 (repetition x seed) were compared by germination test in seed paper within each other and with the control sample. At the end of the first stage following treatments have been found out to be the most successful for each variety; for Bonny“Treatment G”(24 hours mechanical scarification on abrasive paper in coating pan + keeping in seed:perlite:water (with the range of 1:2:2,5) mixture for 24 hours under 25°C) , for Pixie“Treatment D”(Keeping the sample under -80 °C for 24 hours + under 40 °C for 4 seconds + in %1 H₂O₂ for 16 hours under 25 °C) , for Estel Deluxe“Treatment B”(24 hours mechanical scarification on abrasive paper in coating pan + keeping the sample in %2 H₂O₂ for 16 hours under 25 °C). In the second stage, best resulted treatment for each variety from the first stage were compared with the control group by seedling test on viols. In the final and storage stage, 3x15 (repetition x seed) samples have been storaged for 30 and 60 days after the treatments were implemented on each variety and the seeds germinations were tested to observe the effects of storage. Due to the seeds high germination rate (%) at the beginning (92-93%) and it has been determined that there was no statistically importnt or considerable effect of the treatments on it.