Kekre'nin (Acroptilon repens) mücadelesinde rizom ve yapraklardaki eriyebilir karbonhidratlarının mevsimsel değişiminin rolü
The role of the seasonal changes of soluble carbonhidrates in rhizome and leaves of Russian knapweed (Acroptilon repens) in its control
  1. Tez No: 416827
  2. Yazar: ÇAĞLAR MENGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ELİBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, kekre (Acroptilon repens) rizom ve yapraklarındaki suda eriyebilir karbonhidratların (frukroz, glikoz, sukroz) değerleri ayrı ayrı araştırılmış ve bunların toplamı ile toplam karbonhidrat değeri elde edilerek aylara göre değişimi incelenmiştir. Araştırma 2013-2015 yılları arasında yapılmış olup, materyal olarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü B Blok arazisinden toplanan kekre rizom ve yaprakları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, rizom ve yapraklardaki eriyebilir karbonhidrat miktarı aylara göre istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Rizomlardaki toplam karbonhidrat miktarı Ocak (170,5975 mg/g) ayında en yüksek miktarda bulunmuş, en düşük karbonhidrat miktarının ise Ağustos (6,2025 mg/g) ayında olduğu saptanmıştır. Toplamda bir sezon boyunca rizomlarda en fazla biriken şekerin ise fruktoz (131,525 mg/g) olduğu belirlenmiştir. Yapraklarda bulunan toplam karbonhidrat miktarı Ocak (20,6540 mg/g) ayında en yüksek miktarda bulunmuş, en düşük karbonhidrat miktarının ise Ağustos (9,9182 mg/g) ayında olduğu saptanmıştır. Toplamda bir sezon boyunca yapraklarda en fazla biriken şekerin ise sukroz (55,52 mg/g) olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, kekrenin Ankara koşullarında mücadelesi için en uygun zamanın toprak yüzeyine çıktıktan hemen sonra (Şubat) ve bitkinin çiçeklenmeye başladıktan sonra (Ağustos) olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, Russian knapweed (Acroptilon repens) carbonhydrates (fructose, glicose, sucrose) in their rhizomes and leaves -dissolving in water- are researched seperately and with their total, the total carbonhydrate value is gathered. Later, its monthly changes were observed. The research is done between the years 2013-2015 and Russian knapweed rhizome and its leaves that are gained from the B Block fields of Ankara University Agriculture Department were used as research materials. According to the gathered results, the monthly changes of the amaunt of the carbonhydrate (dissolving in water) in rhizomes and leaves was found important as statistical. The total amount of carbonhyrdate in rizoms in January was the highest (170,5975mg/g) and the lowest was in August (6,2025mg/g). The most cumulative sugar type in the rizoms was fructose (131,525mg/g) during a season. The total amount of carbonhyrdrate in the leaves was the highest in January (20,6540mg/g). The lowest amount was in August (9.918mg/g). The most cumulative sugar type was sucrose (55,32mg/g) during a season. According to the data of the research, it is thought that the most suitable time for the Russian knapweed to control in Ankara conditions is the best time it comes out of the soil (February) and exactly after it starts to blooming (August).