Ankara ili Çubuk ilçesi vişne bahçelerinde Monilinia laxa'nın Carbendazime dayanıklılık durumunun ve bazı fungisitlerin etkinliklerinin in vitro koşullarda belirlenmesi
Assesment of Carbendazim resistance status of Monilinia laxa in çubuk district of Ankara province and in vitro determination of effective fungicides to the pathogen
- Tez No: 416826
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmada, Carbendazim'in direnç gelişimini araştırmak için Ankara ili Çubuk ilçesinde vişne bahçelerinden elde edilen 30 adet M. laxa izolatı toplanmıştır. Bu izolatların misel gelişimine karşı Carbendazim'in EC50 değerlerinin 0.01-0.05 µg/ml'nin arasında olduğu, izolatların spor çimlenmesine karşı Carbendazim'in EC50 değerlerinin 0.09-0.16 µg/ml'nin arasında olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, Carbendazim'in; Çubuk ilçesinden elde edilen M. laxa izolatları üzerinde herhangi bir dayanıklılık oluşturmadığını göstermiştir. Ayrıca M. laxa'nın misel gelişimi ve spor çimlenmesi üzerine bazı fungisitlerin etkinliğini belirlemek amacıyla in vitro koşullarda denemeler yapılmıştır. Fungisitlerin M. laxa misel gelişimi ve konidi çimlenmesi üzerine etkileri belirlenmiştir. Fungusun misel gelişimine en yüksek etkiyi Pyraclostrobin+Boscalid (EC50
Özet (Çeviri)
In this study, 30 M. laxa isolates were collected from sour cherry orchards in Çubuk district of Ankara province to investigate the possible resistance development to Carbendazim. It is determinated that, EC50 values of Carbendazim on mycelial growth of the isolates are between 0.01 and 0.05 µg/ml. The EC50 values fungicides againts conidial germination of the isolates were between 0.09 and 0.16 µg/ml. These results showed the resistance development of M. laxa isolates to carbendazim was not detected in Çubuk district. Addionataly, in the experiments were conducted to determine effectives of some the fungicides on mycelial growth and conidial germination of M. laxa. The most effective fungicide on mycelial growth of the fungus was Pyraclostrobin+Boscalid (EC50