Aktif karbon kumaşı üzerinde eser metal ayrılması-zenginleştirilmesi
Separation-preconcentration of trace metal on activated carbon cloth
- Tez No: 416894
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada doğal örnek ortamında eser düzeyde bulunan Pb(II) ve Cd(II) iyonlarının 2,9-Dimethil-4,7-difenil-1,10-fenantrolin kompleksleri halinde aktif karbon kumaşı üzerinde zenginleştirildikten sonra sonra alevli AAS ile tayinleri gerçekleştirilmiştir. Yöntem optimizasyonu model çözelti ortamında gerçekleştirilmiştir. Optimum koşulların belirlenmesi için pH, elüent türü ve hacmi, örnek çözeltisi ve elüent çözeltisi akış hızları, örnek hacmi ve matriks etkisi gibi önemli analitik parametreler taranmış ve optimize edilmiştir. Analit iyonlarının kantitatif geri kazanılması için bazı optimum değerler sırası ile şu şekildedir; Adsorban miktarı: 0.4 g, örnek çözelti pH' ı: 6.0, Elüent türü ve hacmi: 10 mL 3M HNO3. Geliştirilen yöntemin doğruluğu sertifikalı referans madde analizleri ve ekleme-geri kazanma çalışmaları ile kontrol edilmiştir. Geliştirilen yöntem su ve gıda örneklerinde bulunan analitlerin kantitatif olarak zenginleştirilmesine ve tayinine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In study, Pb(II) and Cd(II) ions were determined with flame AAS after the adsorption as 2,9 Dimethyl-4,7-diphenyl-1,10-phenonthroline omplexes on activated carbon cloth. Method optimization was carried out in model solutions. To determine the optimum conditions pH, type and volume, of eluent, sample solution and flow rate of eluent, sample solution and matrix effect and other important analytical parameters are scanned and optimized. For quantitative recovery of the analyte ions, same optimum values are respectively as follows; adsorbent amount. 0.4 g, solution pH : 6.0, type and volume of eluent:10 mL 3M HNO3. To test the accuracy of the method, certified reference material analysis and add-recovery methods were used. The developed method was applied for the enrichment quantitative determination and assignment of the analytes in the natural samples.