Nane çayı üretimi için basınçlı solvent ekstraksiyon işlemlerinin optimizasyonu
Optimization of pressurized solvent extraction processes for spearmint tea production
- Tez No: 416908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bitki çayları önemli antioksidan madde içeriklerinden dolayı ülkemizde ve dünyada yaygın şekilde tüketilmektedir. Bu çalışmada kendine has aroması olan nane bitkisinden hızlandırılmış basınçlı solvent ekstraksiyon yöntemi ile nane çayı üretmek amacı ile ekstraksiyon koşulları optimize edilmiştir. Ekstraksiyon sıcaklığı 140 °C, ekstraksiyon süresi 10 dakika, döngü sayısı 1 olarak optimize edilmiş ve bu şartlarda ekstraksiyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Saf suyun ekstraksiyon için kullanılacak olan en uygun solvent olduğu görülmüştür. Nane çayı üretimi için püskürtmeli kurutma tekniği uygulanmıştır. Püskürtmeli kurutucuda sıcaklık: 160 °C, aspiratör: %100, pompa: %30 şartlarında çalışılmıştır. Püskürtmeli kurutma yöntemi kullanılarak, farklı oranlarda kaplama materyalleri ile kaplanmış, suda çözünebilir nane çay tozları elde edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, üretilen bu çay tozlarının bazı kimyasal ve fiziksel özellikleri karşılaştırılmıştır. Farklı kaplama materyali oranlarına sahip örneklerin antioksidan kapasite miktarları, % nem ve suda çözünürlük değerleri arasında önemli bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Herbal teas are widely consumed in our country and around the world due to the its important antioxidants. In this study, extraction conditions were optimized in order to produce spearmint tea by the distinctive aroma of the spearmint plant with accelerated solvent extraction processes. Extraction temperature and time were optimized as 140 °C and 10 minutes, respectively and cycle count was optimized as 1. Extraction processes were carried out under these conditions. Pure water was detected as most suitable solvent. Spray drying method was applied for spearmint tea production. The spray dryer conditions were as follows: temperature, 160 °C; aspirator, %100; pump, %30. Water-soluble spearmint tea powder that has different coating material rates was obtained by using spray drying method. According to the results of analyzes, some chemical and physical properties were compared for this produced tea powders. There is no difference observed between the samples that have different coating material rates