Amanos dağlarının güneybatı bölgesinden euphthiracarid akarlar (Acari, oribatida, euphthiracaridae) üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic investigations on euphthiracarid mites (Acari, oribatida, euphthiracaridae) from the southwestern region of the Amanos mountains
  1. Tez No: 416913
  2. Yazar: RAHİME AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amanos Dağları'nın güneybatı bölgesinde yaşayan euphthiracarid akarlar, 2012 yılında toplanan örnekler esas alınarak taksonomik bakımdan değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucunda Euphthiracaridae Jacot, 1930 familyasına ait toplam iki takson tespit edildi. Bunlar Microtritia minima (Berlese, 1904) ve Acrotritia ardua ardua (Koch, 1841)'dır. Bu taksonlar daha önce Türkiye'den kaydedilmiştir. Araştırma bölgesinden toplanan materyalden akarların seçilmesi Berlese-Tullgren huni düzeneği kullanılarak yapıldı. Ayıklanan akarlar %75'lik etil alkolde fikse edildi ve depolandı. Akarların incelenmesinde ışık ve tarama elektron mikroskopları kullanıldı. Örneklerin mikroskobik incelemesi çukur lamda geçici olarak hazırlanmış laktik asitli ortamda yapıldı. Sonuç olarak; belirlenen taksonlardan Microtritia minima (Berlese, 1904)'nın ışık mikroskobunda şekilleri çizildi ve Acrotritia ardua ardua (Koch, 1841)'nın ise LEO 440 model tarama elektron mikroskobunda fotoğrafları çekildi. Örneklerimiz üzerinden tanımları gözden geçirilerek taksonomik sorunları tartışıldı. Ayrıca Euphthiracaridae familyasının Türkiye'den bilinen cinsleri için teşhis anahtarı düzenlendi.
Özet (Çeviri)
Euphthiracarid mites inhabiting in a southwestern region of Amanos Mountains were evaluated from the taxonomic point of view, based on samples collected in 2012. As a result of the assessment, totally two taxa belonging to the family Euphthiracaridae Jacot, 1930 were determined. These are Microtritia minima (Berlese, 1904) and Acrotritia ardua ardua (Koch, 1841). These taxa have been previously reported from Turkey. The extraction of mites from materials collected from the investigation area was made by using Berlese-Tullgren funnel extractor. Extracted mites were fixed and stored in 75% ethanol. The light and scanning electron microscopes were used to examine mites. The compound microscopic examinations of specimens were made in lactic acid, mounted in temporary cavity slides. As a result; of the determined taxa, the drawings of Microtritia minima (Berlese, 1904) were made with the aid of a compound light microscope and the photographs of Acrotritia ardua ardua (Koch, 1841) were taken using a LEO 440 model scanning electron microscope. Their morphological features were reviewed on the basis of our samples, and their taxonomic problems were discussed. Furthermore, the identification key to the genera known from Turkey of the family Euphthiracaridae was arranged.