Metal sanayi atıksularının arıtımı ve bu atıksuların çevre üzerindeki etkilerinin araştırılması
The treatment of the metal industry wastewaters and investigation of their effects on the environment
- Tez No: 416982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyada sanayileşmesinin hızlanmasıyla birlikte metal sektörü ve beraberinde metalden üretilen yapı ve yapı parçaları imalatı hızla büyüme ve gelişmeye başlamıştır. Bu gelişmelerle birlikte küçük sanayi olarak görülen metalden üretilen yapı ve yapı parçaları üretiminin çevreye olan etkileri de artmıştır. Bu çalışmada metal yapı ve yapı parçaları üretimi atıksularının özellikleri belirlenmiş ve oluşan atıksuların kimyasal çökelme ile arıtımı gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Günlük 3 metreküp atıksu oluşturan metalden yapı ve yapı parçaları imalatı yapan bir tesis pilot alan olarak seçilmiştir. Mevcut atıksu özellikleri bölge kanalizasyon deşarj standartları çerçevesince incelenmiş ve kritik parametreler saptanmıştır. Kimyasal çökelme işleminde yumaklaştırıcı olarak kireç, demir (III) klorür ve katyonik polielekrolit kullanılmıştır. Uygun koagülant dozlarını belirlemek için literatür araştırması yapılmıştır. Kesikli reaktöre koagülantlar ilave edildikten sonra hızlı bir karıştırma yapılmış ve daha sonra flok oluşumu için karıştırma yavaşlatılarak 20 dakika tankta bekletilmiştir. Sistemdeki giderim verimi aylık olarak giriş ve çıkış sularının kirletici derişimlerine bakılarak belirlenmiştir. 5 aylık gözlem periyodu sonunda atıksuda %90,1 AKM, %72 KOİ, %80,4 toplam Fe, %99,6 toplam Cr, %86,6 Zn ve %80,4 yağ-gres giderimi sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar kimyasal çökeltme işleminin, bu tür atıksuların kanalizasyon şebekesine verilmeden önce yapılabilecek bir ön arıtım süreci olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Manufacture of metal structures and their metallic parts started to rapidly grow and develop as industrialization accelerated throughout the world. Accordingly, the effect on environment of the structures and parts of structures as considered light industry also increased. In the present study, characterization of wastewater discharged during the manufacturing of metal structures and parts of structures was obtained and it was aimed to treat the wastewater by chemical precipitation. A facility manufacturing metal structures and their parts with a daily wastewater discharge of 3 cubic meter was selected as a pilot study location. Current wastewater properties were investigated pursuant to the regional sewage discharge standards and critical parameters. Lime, iron (III) chloride, and cationic polyelectrolyte were used as coagulants during the chemical precipitation process. Appropriate coagulant doses were determined upon the literature. After the coagulants were added to the batch reactor, they were rapidly mixed and then mixing process was decelerated for enabling flock formation, upon which they were left in the tank for 20 min. The disposal efficiency of the system was determined upon monthly analysis of contaminating concentrations of intake and exit water. As a result of a 5-month observation period, the following disposal rates were achieved: SS, 90,1%; COD, 72%; total Fe, 80,4%; total Cr, 99,6%; Zn, 86,6%; and oil-grease, 80,4%. Findings suggested that the chemical precipitation process could be employed as a preliminary treatment process for before the wastewater was discharged into sewage system.