Sündiken dağlarının meloidleri (Coleoptera:Meloidae)
Meloids (Coleoptera:Meloidae) of the Sundiken mountains
- Tez No: 416983
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada 2011-2013 yılları arasında Sündiken Dağları'ndan toplanmış Meloidae familyası örneklerinin sistematik ve faunistik incelemesi yapılmıştır. Bu çalışma için 2011- 2013 yılları arasında Sündiken Dağları'nda yapılan arazi çalışmaları sonucu çeşitli toplama yöntemleri kullanılarak toplam 182 örnek toplanmıştır. Örneklerin sistematik değerlendirilmesi sonucu Meloinae ve Nemognathinae alt familyalarından 11 cinse ait 26 tür tespit edilmiştir. Alosimus chalybaeus (Tauscher, 1812), A. gracilis (Abeille de Perrin, 1880), A. marginicollis (Haag-Rutenberg, 1880), Cerocoma albopilosa Dvořák, 1993, C. barthelemyi Baudi, 1878, C. dahli Kraatz, 1863, C. muehlfeldi Gyllenhal, 1817, C. scovitzi Faldermann, 1837, Muzimes collaris (Fabricius, 1787), Stenodera anatolica (Frivaldszky, 1884) Eskişehir faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen türlerin tanımları, lokalite bilgileri, Palearktik ve Türkiye yayılışları, teşhis anahtarları, yayılış haritaları ve türlerin dorsalden çekilmiş fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Meloidae family specimens which are collected from Sündiken Mountains in 2011-2013 years are made systematic and faunistic study. For this study 182 specimens were collected as a result of field studies by different collecting methods in Sündiken Mountains in different periods between 2011-2013 years. As a result of specimens systematic evaluation; From Meloinae and Nemognathinae subfamilies 26 species were detemined belonging to 11 genus. Alosimus chalybaeus (Tauscher, 1812), A. gracilis (Abeille de Perrin, 1880), A. marginicollis (Haag-Rutenberg, 1880), Cerocoma albopilosa Dvořák, 1993, C. barthelemyi Baudi, 1878, C. dahli Kraatz, 1863, C. muehlfeldi Gyllenhal, 1817, C. scovitzi Faldermann, 1837, Muzimes collaris (Fabricius, 1787), Stenodera anatolica (Frivaldszky, 1884) are new records for Eskişehir Fauna. As a result of this study, description of determined species, information about localities, distribution of Palearctic and Turkey, identification keys, distribution maps and dorsal view photos are given.