Güç sistemlerinde modülasyon ve Kalman süzgeci tekniklerini kullanarak araharmonik analizi
Interharmonic analysis in power systems using modulation and Kalman filtering techniques
  1. Tez No: 416981
  2. Yazar: MURAT DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL SALOR DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, güç sistemlerinde doğrusal olmayan yüklerden kaynaklanan araharmonik frekans bileşenlerine ait genlikleri, güç sisteminin temel frekansının büyük miktarda saptığı durumlarda yüksek doğruluk derecesinde hesaplayan modülasyon ve Kalman süzgeci tabanlı bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemde araharmonik genliklerinin hesaplanmasında IEC61000-4-7 Standardı esas alınmıştır. Önerilen yöntem, araharmonik frekans bileşenlerinin oluşmasına neden olan sinyal zarfının elde edildiği kısım ve zarf sinyalinden Kalman süzgeci kullanılarak araharmonik genliklerinin kestirildiği kısım olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sinyal zarfının elde edildiği kısım için iki alternatif yöntem önerilmiştir. Bu yöntemlerden ilki, sinyali harmonik frekans bileşeniyle aynı frekansa sahip ve temel frekans bileşeniyle aynı faza sahip sinüzoidal sinyalle çarpıp zarf sinyalini doğrudan elde etmektir. İkinci yöntem ise alt örnekleme kullanarak sinyal zarfının elde edilmesidir. Geliştirilen yöntem, hem birden fazla araharmonik frekans bileşeninin kullanıldığı sentetik verilerle, hem de temel frekans değişiminin meydana geldiği Elektrik Ark Ocağı fabrikalarını besleyen transformatör merkezlerinden alınan gerilim verileriyle test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda geliştirilen yöntemin, diğer Kalman süzgeci tabanlı yöntemlere göre düşük hesaplama yüküne sahip olmasına rağmen, araharmonik altgrup hesaplamalarında hem saha verisi hem de sentetik veri için %3'ün altında hata oranıyla, başarılı sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, a modulation and Kalman filtering based method is proposed to decompose the amplitudes of interharmonic frequency components in a power system,where the system frequency deviates significantly resulting from non-linear loads. In the developed method, interharmonic amplitudes have been computed based on recommendations given in the IEC Standart 61000-4-7. Proposed method consists of two parts; fırst is obtaining the fluctuating signal envelope caused by the interharmonic frequency components and the second is Kalman filtering used to estimate the interharmonic amplitudes from the signal envelope. Two alternative methods are proposed for obtaining the signal envelope. The first of these methods is obtaining the signal envelope directly by multiplying the signal with a sine wave which is in the same phase and at the same frequency with the fundamental frequency component. In the second method, signal envelope is obtained by downsampling. The developed method is tested both on synthetic data, which consists of more than one interharmonic frequency components and on field data obtained from transformer substations supplying electric arc furnace plants,where the fundamental frequency variation takes place. It has been observed that despite its low computational complexity, when it is compared to other Kalman filtering based methods, the developed method gives successful interharmonic estimates with subgroup calculation error under 3% for both field data and synthetic data.